6. Sınıf Türkçe Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 66

6. Sınıf Türkçe ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 6. Sınıf Türkçe ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

7. ETKİNLİK 

 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları Sayfa 66 Cevabı

Kendinizi hakkında araştırma yaptığınız Millî Mücadele kahramanlarından birinin yerine koyunuz. Bu kahramanın hayat hikâyesini, MillîMü- cadele’de yaptığı yararlılıkları ve kahramanlıkları onun ağzından anlatınız. Bunun için konuşmanızı bölümlere ayırınız. Bu bölümlerde
bahsedeceğiniz önemli bilgilerin anahtar kelimelerini liste hâlinde bir kâğıda yazınız. Listedeki kelimeleri hafızanızda tutarak ve hayal gücünüzü kullanarak konuşmanızı yapınız.
Konuşmanızda beden dilinizi etkiyi kullanmaya dikkat ediniz. Sesinizi, kendinizi yerine koyduğunuz kahramana göre (yaşlı, genç, kadın, erkek vb.) ayarlayınız.

  • Cevap: Benim adım İmam. 1871 yılında Kahramanmaraş’ta doğdum. Geçimimi süt satarak sağlıyorum.Tarih 31 Ekim 1919. Günlerden Cuma. O zamanlar şehrimizi Fransızlar işgal etmişti. Yine süt satmak için mahalleleri dolaşıyordum. Az ilerde bir boğuşma gördüm. Fransız-Ermeni devriyesinden iki asker oradan geçen üç kadın ve bir çocuğa “Burası artık Fransızların. Burada peçeyle dolaşamazsınız!” diye bağırıyordu. Askerlerden biri kadınlarımızın peçesini açmak için hamle yaptı. O sırada oradan geçen Çakmakçı Sait askerlerin üzerine atıldı. Askerlerden biri Sait’e ateş etti. Sait yaralandı.Durumu görünce hemen silahıma davrandım. Hedef alıp ateş ettim. Birini vurdum. Orada öldü. Diğer kaçarken ateş ettim. Yaralandı.Ben 31 Ekim 1919 günü düşmana ilk kurşunu sıktım. Bu kurşunla Milli Mücadelemiz başlamış oldu. Bundan sonra da Kurtuluş mücadelemiz için savaştım. Bu mücadelede bir top atımı sırasında topun erken ateş alması sonucu yaralandım. 25 Kasım 1922 tarihinde de vefat ettim. Vatanım için canım fedadır…

8. ETKİNLİK 

Yukarıdaki sözden hareketle Millî Mücadele ve kahramanlıkla ilgili bilgilendirici bir metin oluşturunuz. Metninizi aşağıdaki yazı taslağını oluşturduktan sonra dijital ortamda yazınız. Yazınızın ilk paragrafında amacınızı ifade ediniz. Yazınıza başlık koymayı unutmayınız. Metninizde günümüzden örneklere de yer veriniz.
Yazınızda deyimler, atasözleri ve özdeyişler kullanınız. Metni oluştururken yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanmaya özen gösteriniz.

  • Cevap:

Konu: Milli Mücadele dönemi ve kahramanlarımız

Ana fikir: Kahramanı olmayan bir milletin geleceği de olamaz.

Giriş bölümünde yazacaklarım: Milli mücadele hakkında bilgi

8 yorum yazılmış “6. Sınıf Türkçe Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 66”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir