3. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 145

3. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 3. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

3. Sınıf Anadol Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Ses Şiddeti İle Uzaklık Arasındaki İlişki Cevapları

3. Sınıf  Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık 5. Çevremizdeki Işık ve Sesler Sayfa 144, 145  Ses Şiddeti İle Uzaklık Arasındaki İlişki  Etkinlik Soruları ve Cevapları

3. Sınıf Anadol Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 144 Cevabı

Araştırma Sorusu: Ses şiddeti ile uzaklık arasında bir ilişki var mıdır?

  • CevapSes şiddeti ile uzaklık arasında doğrudan bir ilişki vardır. Ses kaynağından uzaklaştıkça sesin şiddeti azalırken ses kaynağına yaklaştıkça sesin şiddeti artar. Uzaktaki birinin bizi duymasını istediğimizde yüksek şiddetli bir ses çıkarırken, yakındaki birine sesimizi duyurmak için yüksek ses çıkarmaya ihtiyacımız yoktur

Gerekli Malzemeler: Çalar saat.
Yapılacak Çalışmalar
1. Sınıfınızdan bir arkadaşınızı seçiniz.
2. Bu arkadaşınız çalar saati kurarak masanın üzerine koysun. Siz de çalar saatten gelen sesi dinlemeye çalışınız.
3. Arkadaşınız şimdi de çalar saati kursun ve eline alarak sınıfın dışına, kapının önüne çıksın. Siz de yine çalar saatten gelen sesi dinlemeye çalışınız.
4. Arkadaşınız bu sefer çalar saati kurarak sınıftan biraz daha uzaklaşarak koridorda ilerlesin. Siz de yine çalar saatten gelen sesi dinlemeye çalışınız.
Neler Gözlemlediniz?
1. Aşağıda verilen tabloya çalar saatten gelen sesi hangi durumda ne kadar duyduğunuzu “az”, “normal”, “çok” yazarak belirtiniz.

Çalar saatin konumu – Sesin duyulma şekli

  • Cevap:
  • Masanın üzerindeyken: ÇOK 
  • Sınıfın kapısının önündeyken: NORMAL
  • Sınıftan uzakta, koridordayken: AZ

2. Sizce ses kaynağının uzaklığı ile sesin şiddeti arasında nasıl bir ilişki vardır?

  • Cevap:

3. Sınıf Anadol Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 145 Cevabı

Düşünelim – Cevaplayalım

Ambulans, itfaiye ve polis araçlarının trafikte geçiş üstünlüğü vardır. Trafikteki diğer sürücüler bu araçların siren seslerini duydukları anda hızlarını azaltarak, yönlerini değiştirerek veya durarak bu araçlara yol vermelidirler. Peki trafikteki bir sürücü siren sesini duyduğu ambulans, itfaiye veya polis aracının kendisine yaklaştığını veya kendisinden uzaklaştığını nasıl anlar? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. Ulaştığınız sonuçları noktalı yerlere yazınız.

  • Cevap:
  • Dikiz Aynasından
  • Farlara bakarak
  • Yaklaşan seslerden anlayabilir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.