6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 71

6. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 6. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 2. Ünite Tarihi Yolculuk Sayfa 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 İslamiyet’in Doğuşu Etkinlik Soruları ve Cevapları

İslamiyet’in Doğuşu Metni Cevapları (6. Sınıf Sosyal Bilgiler)

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 66 Cevabı 

Hz. Muhammed’in (s.a.v) Islamiyete ilk çağrısına yakın çevresinden başlamasının nedenini açıklayınız.

  • Cevap:  Çünkü en güvendiği insanlardan önce kendi çevresinden başlaması gerekmekteydi. Bundan dolayı ilk önce kendi çevresini İslam’a davet etmiştir.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 67 Cevabı 

İslamiyet’in yayılmasında Hicret’in ne gibi katkıları olmuştur? Tartışınız.

  • Cevap: Hicretle birlikte Müslümanlar yeni toprak arayışlarına girmiş ve gittikleri her yere Müslümanlığı götürmüştür. Uzun yıllara etki yaparak Müslümanlığın doğru bir şekilde yayılmasını sağlamıştır. İslamiyet Medine topraklarında gelişerek bugünkü halini almıştır. İslam dünyası için önemli çünkü İslamiyet’in hızla yayılmasını  hızlandıran bir harekettir. Hicret yapılmasaydı belki bugün Müslümanlık yayılmayacağı gibi bastırılıp yok edilecekti. İşte hicret bizler için bundan önemlidir.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 68 Cevabı 

Hz. Muhammed’in (s.a.v) Veda Hutbesi’nde verdiği mesajları Cahiliye Dönemi Arap Yarımadasındaki yaşantıyla karşılaştırarak söyleyiniz.

  • Cevap: Ne yazık ki günümüzde Arap Yarımadası’nda cahillik ve vahşilik hakimdir. Oysa Peygamberimiz zamanında bunları ön gördüğü için Bu cahilleri uyarmıştır. Kadınlarınıza zulm etmeyin onların da sizin üstünüzde hakları olduğunu unutmayın buyurmuşlardır. Müminlere iki emanet bıraktığını bunlardan ilkinin Kuran-ı Kerim diğerinin ise Ehlibeyt’i olduğunu söylemiştir. Ancak Kuran bugün yanlış yorumlanmakta Ehl-i Beyt yani Hz. Muhammed’in soyu ise kendisi öldükten kısa bir süre sonra yine Müslümanlar tarafından Kerbela’da katledilmiştir.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 71 Cevabı 

Haritayı inceleyiniz. İslamiyet’in yayılışı daha çok hangi yönlerde olmuştur? Nedenleriyle birlikte açıklayınız.

  • Cevap: Arap Yarımadası ile İran ve Kuzey Afrika üzerinden Avrupa’ya doğru olmuştur. Çünkü hem dönemin kurulan devletlerinin bu yönde gelişmesi hem de Müslümanlığın bu yönlerde rahatlıkla ilerlemesinin bu durumda büyük rolü vardır.

Aşağıdaki tabloda Arap Yarımadası’na dair İslamiyet öncesi ve sonrasına ait bilgiler verilmiştir. Verilen bilgilerden yola çıkarak tablodaki boşlukları doldurunuz.

  • Cevap

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 2. Ünite Tarihi Yolculuk Sayfa 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 İslamiyet’in Doğuşu Etkinlik Soruları ve Cevapları

21 yorum yazılmış “6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 71”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir