6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 138

6. Sınıf Türkçe ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 6. Sınıf Türkçe ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Merak Ettiklerimiz Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Tema Doğa ve Evren Sayfa 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143 Merak Ettiklerimiz Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

MERAK ETTİKLERİMİZ 

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 136 Cevabı

1. Dünya’mızın ve diğer gezegenlerin oluşumuyla ilgili edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap: Bu yazımızda dünya ve gezegenlerin oluşumu hakkında kısa bir bilgi vereceğiz. Dünya evrendeki yıldızların patlaması ve oluşturdukları toz bulutlarının çekim kuvvetleri etkisiyle bir araya gelmesi sonucu oluşmuştur. Bu çekimi sağlayan Güneştir. Böylece Dünya, oluşurken bir yandan da Güneş sistemindeki yörüngesine oturmuştur. Başlarda Dünya çok sıcaktı. Kabuk kısmı soğudu fakat iç kısmında bugün bile erimiş metallerden oluşan bir çekirdek bulunuyor.

2. Dünya ve evren hakkında neleri merak ediyorsunuz? Nedenleriyle açıklayınız.

 • CevapEvrende keşfedemediğimiz ve Dünya’ya benzeyen başka gezegenler olup olmadığını merak ediyorum.

1. ETKİNLİK 

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 138 Cevabı

element – evren – kimyasal – astronom – atom – supernova – galaksi

 • Cevap

…………astronom……………………….Gök bilimci.
…………… supernova…………………….: Çok miktarda enerji ortaya çıkmasına sebep olan büyük yıldız patlamaları.
Element: Kimyasal yöntemlerle ayrıştırılmayan veya bileşim yoluyla elde edilemeyen, Evren’de doğal hâliyle bulunan madde.
…………galaksi…………………….: Yıldız ve gezegen topluluklarından  oluşan gök ada.
……………evren……………….: Gök varlıklarının bütününü içine alan uzay boşluğu, kâinat.
………………kimyasal ………………….: Kimyaya ait olan, kimya ile ilgili, kimya yoluyla elde edilen.
…………………atom………….: Maddeyi oluşturan en küçük tanecikler.

2. ETKİNLİK 

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 139 Cevabı

B) Yukarıda açıklamalarıyla eşleştirdiğiniz kelimeleri aşağıdaki bulmacada bularak renkli kalemlerinizle işaretleyiniz. İşaretlemediğiniz harfleri soldan sağa okuyarak bir cümleye ulaşacaksınız. Ulaştiğınız cümleyi bulmacanın altına yazınız.

 • Cevap

Bulmacada Ulaştığım Cümle:

**********UZAY YOLUNDA NEFES KESİCİ BİR MACERA YAŞAMAK İSTİYORUZ

Aşağıdaki soruları metinden hareketle cevaplayınız.

1. Galaksilerin kızıla kayması neyin habercisidir?

 • CevapGalaksilerin kızıla kayması bizden uzaklaştıkları anlamına gelmektedir.

2. Güneş olmasaydı yaşamımızda neler değişirdi? Düşüncelerinizi metinden hareketle açıklayınız.

 • CevapGüneş olmasaydı ışık, sıcaklık, yiyecek, besin, iklimler, günler, mevsimlerin hiçbiri olmaz, Dünya bugün bildiğimiz hâline gelemezdi.

3. Yakıtları tükenen küçük yıldızlara ne olur? Anlatınız.

 • Cevap: Yakıtları tükenen küçük yıldızlar uzun süre parlamaya devam ederler.

4. Sizce başka gezegenlerde hayat var mıdır? Düşüncelerinizi nedenleriyle açıklayınız.

 • CevapBence başka gezegenlerde hayat vardır. Çünkü bizim bildiğimiz ve bilmediğimiz pek çok gezegen var. Bildiğimiz bazı gezegenleri araştıracak teknolojiye sahip değiliz. Bu nedenle hayat olabileceğini düşünüyorum

5. Yeni bir gezegen keşfetseydiniz ona hangi ismi verirdiniz? Neden?

 • CevapGezegenime “Olimpos” ismini verirdim. Çünkü Olimpos, söylemesi güzel bir kelime. Yunan mitolojisinde tüm tanrıların yaşadığı dağın ismidir.

6. Keşfettiğiniz gezegenin Dünya’ya göre daha yaşanabilir olması için hangi özelliklere sahip olmasını isterdiniz? Anlatınız.

 • Cevap: Gezegenimde çok değerli madenlerin bulunmasını isterdim. Böylece çok dayanıklı ve kullanışlı teknolojik cihazlar yapabilirdim. Ayrıca doğal güzelliklerinin en üst seviyede olmasını isterdim.

3. ETKİNLİK 

A) 1. Etkinlik’teki bulmacada ulaştığınız cümleden hareketle bir hikâye tasarlayarak hikâyenizin unsurlarını aşağıya yazınız.

Cevap

 • OLAY: Ahmet Bey ve Serra’nın gökyüzünü teleskopla incelemeleri.
 • KONU: Uzay
 • KAHRAMANLAR: Serra, Ahmet Bey.
 • YER: Serra’nın evi.
 • ZAMAN: Akşam yemeğinden sonra.
 • ANA FİKİR: Uzayda görülmeye değer çok şey vardır.
 • BAŞLIK: UZAYI SEYRETMEK

B) Unsurlarını belirlediğiniz hikâyenizi defterinize yazınız.

 • CevapUZAYI SEYRETMEKAkşam yemeğinden sonra Serra babasına iş yerinden getirdiği kutuyu sordu. Ahmet Bey “Haydi açalım beraber.” dedi.  Ahmet Bey çıkarttığı parçaları pencerenin yanına taşıdı ve onları birleştirdi. Tek bir parça haline geldiğinde Serra bunun ne olduğunu anlamıştı: Bir teleskop! Babası Serra’ya “Biliyorsun, iş yerinde gökyüzünü gözlemliyoruz. Ben de bu teleskobu getirdim. Senin de gökyüzünü incelemeni istiyorum.” dedi. Serra heyecanla teleskoptan gökyüzünü incelemeye başladı. Bir süre sonra “Bunun ne faydası var ki?” diye sızlanmaya başladı. Ahmet Bey teleskobu bir yöne çevirerek “Bak bakalım.” dedi. Serra “Ay bu! Hem de kocaman. Bir de üzerinde karaltılar var.” dedi. Ahmet Bey açıkladı: “Güneş ışığı Ay’da gölgeler oluşturur. Ayrıca Ay’ın yüzeyi dümdüz değildir; çukurları vardır.” Daha sonra teleskobu başka bir yöne doğru çevirip bazı ayarlamalar yaptı. Serra’ya bakmasını işaret etti. Serra bir süre izleyip, “Burada bir sim denizi var!” dedi. Ahmet Bey gülerek “O bir gökada.” dedi. “Gökadalar küçük ışık tozlarının bir araya gelmiş hali gibidir. Onları gördüğün için çok şanslısın. Her teleskopla görülebilen bir şey değildir.” Biraz daha gökyüzünü incelediler. Serra çok mutluydu. Ahmet Bey de ona bilgiler veriyordu. Gecenin sonunda Serra babasına teşekkür etti. Babasının neden uzayı bu kadar çok sevdiğini anlamıştı.

4. ETKİNLİK 

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 140 Cevabı

A) Aşağıdaki gazete haberlerini önemli bulduğunuz yerlerin altinı çizerek okuyunuz.

 • Cevap6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 141 Cevabı

B) Gazete haberlerinde verilen bilgilerden hareketle aşağıdaki tabloyu doldurunuz.

 • Cevap

A GAZETESİ

Savunulan Düşünce: Küresel ısınma için önlem alınmazsa 2100 yılında iklim temelli felaketlerde yılda 150 binden fazla insan ölebilir.

Gösterilen Nedenler: Her yıl hava koşullarından ölen 3 bin insan olması, sıcak hava dalgaları, her sene kıyı taşkınlarından 6 ölümün gerçekleşmesi.

B GAZETESİ

Savunulan Düşünce: Küresel ısınma fikri insanlardan vergi alınmak için oynanan bir oyundur.

Gösterilen Nedenler: Küresel ısınmada önemli bir değişiklik olmaması, “iklim vergisi” düşüncesi, yerkürenin sıcaklığının artmasının normal olması.

C) Bu iki farklı bakış açısı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizi nasıl etkiledi? Açıklayınız.

 • Cevap A gazetesinde yazılanları daha samimi buldum. Bunun temel nedeni kendi gözlemlerim oldu. İklimlerin her yıl daha anormal yaşandığını düşünüyorum. Ayrıca yaz mevsimlerindeki sıcaklık artışı da bunu gösteriyor. Buzulların erimesi ve bazı canlı türlerinin tehlike altında olması küresel ısınmanın varlığına işaret ediyor. B gazetesinde ise araştırma verilerinin çalındığı söyleniyor. Bu durumu doğru bulmadım.

D) Prof. Phil Jones ya da Giovanni Forzieri’den birine e-posta yazacak olsanız kime, ne sormak isterdiniz? Sormak istediklerinizi e-posta şeklinde yazınız.

 • CevapSayın Giovanni Forzieri,
  Araştırmalarınız hakkında bir şeyler okudum. Küresel ısınma konusundaki fikirlerinize katılıyorum. Düşüncelerinizi daha fazla insan okumalı ve bunun üzerinde çalışılmalı. Çünkü küresel ısınmanın hızlanması insan davranışlarının bir sonucudur. Bu konuda hepimiz elimizden geleni yapmalıyız. Bilime katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim. İyi günler

5. ETKİNLİK 

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 142 Cevabı

Astronot olduğunuzu hayal ediniz. Uzayda geçirdiğiniz bir günü anlattığınız hikâye edici metin yazınız. Hikâyenize uygun başlık koymayı unutmayınız.

 • CevapBen ve arkadaşlarım şu anda Mars’tayız. Güne kahvaltıyla başladık. Tamir etmem gereken bir araç var. Dostlarımdan birisi benimle gelecek. Üsten çıkmadan önce uzay kıyafetlerimizi giydik. Mars araçlarını tamir edecek her alete sahibiz. İhtiyaç duyduklarımı yanıma aldım. Önce aracın etrafında turladım. Daha sonra içine girdim ve motorunu, direksiyonunu ve panelleri kontrol ettim. Sorunu hemen anladım. Panellerden ikisi çalışmıyordu. Yedek panellerimiz vardı. Bu araç panellerin içine güneş enerjisi dolmasıyla çalışıyor, yani güneşle çalışıyor. Yeni panelleri taktım. Aracı çalıştırmayı denediğimde başarılı oldum. Dostum eski panelleri üssün yakınına bıraktı. İşimiz bittiğinde üsse girdik ve kıyafetlerimizi çıkardık. Daha sonra aracı nasıl tamir ettiğimi bildiren bir raporu dünyaya gönderdim. Yaptığımız her şeyi rapor etmek görevimizin bir parçası. Takım kaptanımız yarın yapmamız gerekenlerden bahsetti. Burada zaman çok çabuk geçiyor

6. ETKİNLİK

 • Cevap

6. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 143 Cevabı

A) Aşağıdaki cümleleri inceleyiniz. İsim tamlamalarının altını örnekteki gibi çiziniz.

 • Cevap

Galaksiler, uzayın derinliklerinde bizden çok uzaklardadır.
Galaksilerin ışıkları kızıla kayıyor.
Bu yıldız, Güneş Sisteminin merkezinden ışık saçıyor.
Bilim insanları, bu konuda araştırmalar yapıyor.
Gezegenimizde yaşamın kaynağı Güneş’tir.
Neden evrenin başlangıcı olduğunu düşünüyoruz?

B) Aşağıdaki atasözlerinin bazı kelimeleri eksik bırakılmıştır. Bu atasözlerini parantez içlerindeki isimlerle, isim tamlaması oluşturacak şekilde örnekteki gibi tamamlayınız.

(peynir/gemi) – (yiğit/kamçı) – (davul/ses) – (komşu/kül) – (ay/ışık)

 • Cevap
 • ……Yalancının mumu…. yatsıya kadar yanar. (yalancı/mum)
 • Lafla ………peynir gemisi.……. yürümez. (peynir/gemi)
 • Borç ………yiğidin kamçısı…….dır. (yiğit/kamçı)
 • ………..Davulun sesi…… uzaktan hoş gelir. (davul/ses)
 • Komşu ………..komşunun külüne…… muhtaçtır. (komşu/kül)
 • ……Ay ışığında.……… ceviz silkilmez. (ay/ışık)

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Evliya Çelebi ve “Seyahatname” hakkında araştırma yapınız.

 • Cevap:

 

Evliya Çelebi Hayatı

25 Mart 1611’de İstanbul’un Unkapanı semtinde doğdu. Babası Derviş Mehmed Zilli, I. Süleyman’dan I. Ahmed’e kadar ki padişahların kuyumcubaşılığında bulunmuş ve seferlere katılmış. Çelebi ailesi aslen Kütahyalı olup, fetihten sonra İstanbul’a yerleşmiş. Evliya Çelebi, çok iyi bir öğrenim gördü. Önce mahalle mektebine gitti. Daha sonra Şeyhülislam Hamit Efendi Medresesi’ne girdi. Burada yedi yıl okuduktan sonra saraya özgü bir okul olan Enderun’a devam etti.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi

Evliya Çelebi ile ilgili bilgiler çoğunlukla kendi eseri olan Seyahatname’den elde edilmiştir ve bu eserde de adı Evliya Çelebi olarak geçtiği için, bunun dışında bir adı olup olmadığı bilinmemektedir. Büyük gezgin Evliya Çelebi’nin Seyahatname’si, abartmalı yanlarına karşın coğrafya, tarih, etnografya, folklor bakımlarından üzerinde durulmaya değer büyük bir eserdir. Gerçekçi bir gözle izlenen olaylar, yalın ve duru, zaman zaman da fantastik bir anlatım içinde, halkın anlayacağı şekilde yazılmış, yine halkın anlayacağı deyimler çokça kullanılmıştır.

Evliya Çelebi, Seyahatnâme’sinde gezip gördüğü yerleri kendi üslûbu ile anlatmaktadır. Evliya Çelebi’nin on ciltlik Seyahatnâme’si, bütün görmüş ve gezmiş olduğu memleketler hakkında oldukça önemli bilgiler içeriyor. Sağlam bir gözlem yeteneğine sahip olan Seyahatname yazarı, yalnız coğrafya, tarih, etnografya bilgileri vermekle kalmayarak, eserinin birçok yerlerinde yerli diller üzerine topladığı bilgi ve verilere de yer verilmiş. Eser bu yönden Türk kültür tarihi ve gezi edebiyatı açısından önemli bir yere sahip.

‘Evliya Çelebi, gezdiği yerlerde camileri, medreseleri, çeşmeleri, çarşıları, yazarları, sur, kale, hamam, han, cadde, sokak ve evleri, bahçeleri ve benzerinin yanı sıra düğünleri, yerel oyun ve kıyafetleri sanatsal ve toplumsal davranışları da gözlemleyip anlattığı Bursa’dan sonra Osmanlı coğrafyasının neredeyse tamamını dolaşarak büyük ve önemli eseri Seyahatname’yi oluşturmuş.

Ait olduğu kültüre verdiği önem ve diğer kültürlere gösterdiği değeri en iyi biçimde gösterdiği 10 ciltlik Seyahatname adlı eseri ile Evliya Çelebi, insanlık tarihine yön veren 20 kişi arasında yer almıştır. Eseri, yalnızca yaşadığı dönem Osmanlı toplumunun kültürel değerlerine değil, birçok farklı milletin kültürel birikimine ışık tutmakta ve günümüze ulaşmış veya ulaşamamış nice soyut/somut kültür varlığı ile ilgili değerli bilgiler içermektedir.

22 yorum yazılmış “6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 138”

 1. Teseekeee 😇😇😇😇😇😇😇😇☺😊😀😍😛😳😔😋😋😞😞😗🙆🙆🙅🙋😫😭😭😌😱😇😇😈😬😈😈😈😈😈😈😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇☺☺☺☺☺☺☺☺☺😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊egg

 2. Gercekten kim cevapladiysa o bitane bitane o kadar yardimci oldunki yatmama 2 saat kaldi iki odevi halletim sayilir biri bu varya sen bitanesin ne desem azdir bu kadar ugrasmissin hakkini helal et valla tesekurlerrrrrr😊😊😊😂😂😂❤💙💚💛💜💜💜💜💜💜

 3. Teşekkür ederim usta 😂😂😇😇😇😇😇😇😇😇☺😊😀😍😛😳😔😋😋😞😞😗🙆🙆🙅🙋

 4. . Size bir sürü soru soracağım Mesela şimdi aşağıdaki gizli Gazete haberlerini önemli bulduğunuz yerleri altını çizerek okuyunuz bak bak bak bir saniye Fuat Soylu Ortaokulu Türkçe 6. Sınıf kitabı sayfa 140 a gazetesi b gazetesi küresel ısınmanın alınmadığında 1050 2000 kişiyi öldürdüler ulusal önemli bir dergide iklim değişikleri ile ilgili bir araştırma yayınını Bu araştırmada göre küresel ısınma için önemli alımlarda 2100 yılında iklim neredeyse olacak felaketlerle önlemey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir