6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 183

6. Sınıf Türkçe ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 6. Sınıf Türkçe ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları 6. Tema Milli Kültürümüz Sayfa 180, 181, 182, 183, 184, 185 Tarhananın Öyküsü Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Tarhananın Öyküsü Metni Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 180 Cevabı

1. Yörenizin meşhur yemeklerinin adlarını sınıfta paylaşınız.

 • Cevap

2. Hangi çorba çeşitlerini biliyorsunuz? Anlatınız.

 • Cevap
 • MERCİMEK ÇORBASI
 • PIRASA ÇORBASI
 • YAYLA ÇORBASI
 • TAVUK ÇORBASI
 • ŞEHRİYE ÇORBASI
 • EZO GELİN ÇORBASI

1. ETKİNLİK 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 182 Cevabı

A) Aşağıdaki kelime ve kelime gruplarının anlamlarını TDK Türkçe Sözlük’ten bulunuz.

Kelime ve Kelime Grupları – Sözlükteki Anlamı

 • mayalanma: Organik maddelerin bazı mikroorganizmalarca salgılanan enzimler etkisiyle uğradığı değişiklik, tahammür, fermantasyon

  malzemeBelirli bir işi yapmak için kullanılması gereken maddeler

  ev ekonomisiEvin bakımı, geçimi ve yaşayışı ile ilgili bilim dalı

  endüstriyel: Sanayi ile ilgili

B) Anlamlarını öğrendiğiniz kelimelerden iki tanesini seçerek bunları birer cümlede kullanınız.

1. Kek yapmak için öncelikle un, yumurta, süt, şeker gibi malzemeleri hazırlamamız gerekiyor.

2. Birçok endüstriyel ürün geri dönüşüme kazandırılarak çevre kirliliği önlenebilir.

2. ETKİNLİK 

1. Tarhananın ana malzemesi nasıl elde edilir? Anlatınız.

 • CevapTarhananın ana malzemesi yoğurdun çeşitli malzemeler eklenerek kurutulması ile elde edilir.

2. Yurdumuzda en ünlü tarhanalar nerelerde yapılır?

 • CevapUşak, Ankara, Kahramanmaraş, Malatya ve Denizli bölgelerinde yapılır.

3. Tarhanalar ne zaman, hangi malzemelerle ve nasıl yapılır? Anlatınız.

 • CevapGenellikle eylül ve ekim aylarında yapılır.  Genel olarak domates, kırmızıbiber, soğan, nane iyice doğranıp yoğurt, un, tuz ilave edilerek harç hâline getirilir. Elde edilen harç bir süre mayalanmaya bırakılır. Mayalanma işlemi bitince elde edilen harçlar, bir bez üzerine yayılarak gölge bir yerde kurutulur, kuruyunca elle ovularak un hâline getirilir. Daha sonra kışın kullanılmak üzere bez torbalarda saklanır

4. Evde hazırlanan yiyeceklerin ev ekonomisine ve sağlığımıza olan faydaları nelerdir?

 • CevapEvde hazırlanan yiyecekler, doğal malzemelerden ve katkısız olarak yapıldığı için sağlığımıza zarar vermez. Uzun süre saklanabildiği ve üretim maliyeti ucuz olduğu için ev ekonomimize katkıda bulunur.

5. Yurdumuzun farklı yörelerine ait yemeklerle ilgili neler biliyorsunuz? Örnekler vererek anlatınız.

 • CevapBu soruyu siz cevaplayabilirsiniz.

3. ETKİNLİK 

Arkadaşlarınızla beşer kişilik gruplara ayrılınız. Gruptaki görev dağılımını şu şekilde yapınız:
• Bir kişiyi garson olarak belirleyiniz.
• Bir kişiyi aşçı olarak belirleyiniz.
• Bir kişiyi, başka şehirden sizi ziyarete gelen bir arkadaşınız olarak belirleyiniz.
• Diğer iki kişiyi de ziyarete gelen arkadaşlarını ağırlayacak olan kişiler olarak düşününüz.
• Ziyarete gelen arkadaşınıza şehrinizin veya yörenizin geleneksel yemeklerini ikram edebileceğiniz bir lokantaya gittiğinizi düşününüz. Bu lokantada, garson ve aşçının da yardımıyla arkadaşınıza yöresel yemeklerinizi ikram ederek tanıtınız.

4. ETKİNLİK 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 183 Cevabı

Malzemelerini ve yapılış aşamalarını öğrendiğiniz yemeğinizi aşağıya yazınız. Daha sonra, hazırladığınız yemeği arkadaşlarınıza anlatınız.

 • Malzemeler:
 • 1 kg domates
  1 kg biber
  1kg soğan
  1er kaşık domates ve biber salçası
  3 kaşık yoğurt
  10 gr kadar yaş maya
  Aldığı miktarda un
  1 bardak tuz
  Dilediğiniz baharatla
 • Hazırlanışı:Derin bir tencerenin içerisine ilk olarak biberleri daha sonra ise ortadan ikiye kesmiş olduğunuz soğanları ve en üst kısma da domatesleri yerleştirin. Tencereleri yerleştirdiğiniz malzemelerin üzerine 2 bardak su ilave edin. Ve haşlamaya bırakın.

  Haşlanmakta olan sebzeler iyice yumuşadıktan sonra ocaktan alın. Sebzeleri daha sonra bir süzgeçten geçirerek suyunun dışarıya çıkmasını sağlayın.  Daha sonra suyunu çıkartmış olduğunuz sebze püresini büyükçe bir yoğurma kabının içerisine alın.  Daha sonra karışımın içerisine yoğurdu ilave edin ve hemen arkasından suyla açmış olduğunuz yaş mayayı ekleyin.  Daha sonra karışımı homojen bir kıvama gelene kadar karıştırın.

  Unu da yavaş yavaş ilave ederek karıştırmaya başlayın. Unu ilave ederken hamurun çok sert olmamasına özen göstermeniz gerekir. Çünkü hamur tekrar taşacak ve tekrar unla yoğurmanız gerekecek. İlk olarak cıvık kıvamda yoğurduğunuz tarhana hamurunu 5 saat sonra içerisine bir miktar un koyarak tekrar yoğurmaya başlayın. Tarhana hamurunuzu 3-4 gün boyunca unla yoğurduktan sonra ekşimeye başladığında iri parçalar halinde koparıp, güneş gören bir yerde kurutma işlemine geçebilirsiniz.

5. ETKİNLİK 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 184 Cevabı

Aşağıdaki yazının bazı bölümleri, tamamlamanız için yarım bırakılmıştır. Bu yazıyı, yazının yarım bırakılan cümlelerini ve devamını tahmin ederek anlam bütünlüğü oluşturacak şekilde tamamlayınız.

 • Cevap:

  Çocukluğumdaki bayramları hatırlıyorum. Günler öncesinden yapılan hazırlıklar, tatlı telaşlar, bayramlaşmalar… Bayram hepimiz için neşe ve mutluluk kaynağıydı. Hem Ramazan hem de Kurban
  Bayramı’nda bütün küskünler barışırdı. Ayrıca akrabalar ziyaret edilir, akrabalar arasındaki bağlar kuvvetlenirdi. Şimdi bayramlar aynı heyecanla yaşanmıyor. Maalesef eski bayramların heyecanı
  kalmadı artık.

  Ben de size, bayramların neşe içinde yaşandığı bir zamandan anımı anlatmak istiyorum. On yaşındayım, Ramazan ayı kış mevsimine denk gelmişti. Ben de oruç tutmak istiyordum fakat yaşım küçük olduğu için babam öğlene kadar oruç tutmama izin veriyordu. “Çocuk orucu böyle olur.” derdi. Ramazan Bayramı yaklaştıkça hepimizi bir heyecan sarmıştı. Ramazan Bayramı demek, yeni elbiseler, yeni ayakkabılar, bahşiş demekti. Şimdiden bayramda biriktirdiğim paralarla neler alacağımı hayal ediyordum. Çok istediğim oyuncağı sonunda alabileceğim için daha da heyecanlanıyordum.

  Derken bayram günü geldi çattı. Yeni elbiselerimizi giydik, güzel bir bayram kahvaltısından sonra akrabalarımızı ziyaret ettik. Bayram akşamı kardeşimle birlikte oturup bahşişlerimizi saydık. O kadar çok bahşiş toplamıştık ki, istediğim oyuncaktan üç tane bile alabilirdim. Fakat aklıma bayram ziyaretine gittiğimiz bir komşumuzun oğlu geldi. Ailesi fakirdi. O sene okul çantası alamamışlardı. Kitaplarını market poşetlerinde taşıyordu. Kardeşimle düşündük, taşındık ve bayram harçlıklarımızla komşumuzun oğluna okul çantası almaya karar verdik.

  Komşumuzun oğlu aldığımız çantayı görünce çok sevindi. Sürekli bize teşekkür ediyordu. Annem ve babam da bu davranışımız için bizi tebrik ettiler. Bayram heyecanı, yardımlaşmanın verdiği mutlulukla birleşmiş, bize hiç yaşamadığımız bir bayram sevinci yaşatmıştı

6. ETKİNLİK 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 185 Cevabı

Aşağıdaki görsellerde yer alan kelimelerle ekleri örnekteki gibi birleştiriniz. Anlamının değiştiğini düşündüğünüz kelimeleri yuvarlak içine alınız.

 

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Türk dilinin ana dili olarak kullanıldığı devletleri araştırınız.

 • CevapTürkçe; Gagavuzca, Horasan Türkçesi ve Osmanlıca ve birkaç lehçe ile birlikte olarak Altay dil ailesi’ne bağlı Türk dilleri ailesi’nin Oğuz Grubunda yer almaktadır.

  Türk Dilinin Ana Dil olarak kullanıldığı devletler şu şekildedir;

  Türkiye
  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
  Karahanlılar
  Memlükler
  Karamanogullları
  Osmanlı Devleti

 

23 yorum yazılmış “6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 183”

 1. Vayyyy vayyy vayyy hakediyorlar be👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻

 2. Yahu çok güzel bir site ben bayıldım şahane olmuş
  Fakat kötü yanlarıda var yani eksik e hafi neyse Onur’da geçtim ama biraz internette değilde bizim yazdığımız gibi gösterseydiniz daha iyi olur gibi
  Ama bunlar hariç
  10 numara 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
  5 yıldız ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

 3. ŞEREFSİZLER NERESİ GÜZEL EBENİZİN BOKU GİBİ MAL GİBİ ŞEY YAZIYOLAR SİZİN GİBİ PEZEVENKLERİ İNANDIRIYOLAR

  1. Senin gibi bozuklukları kumbarada biriktirir geleceğe yatırım yaparım dedi ki:

   Biraz daha terbiye lütfwn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.