7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 148

7. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 7. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

Üretim ve Yönetimin Temeli Toprak Metni Cevapları (7. Sınıf Sosyal Bilgiler)

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 144 Cevabı 

Toprak insan hayatında neden önemlidir? Tartışınız.

 • Cevap: Toprak binlerce yıldır en değerli varlık olma özelliğini korumuştur. İnsanlar tahıl, sebze ve meyve gibi besinleri toprağı ekip biçerek elde etmişler, hayvanlarını yemyeşil meralarda otlatmışlardır. Kıyafetlerinden barınaklarına, mobilyalarından üzerine yazı yazdıkları kağıda kadar pek çok şeyin yapımında toprakta yetişen ürünleri kullanmışlardır. İnsanlar için toprak o kadar değerlidir ki savaşların çoğu bu yüzden çıkmıştır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 145 Cevabı 

Toprağın yönetim ve denetim altına alınması niçin önemlidir? Açıklayınız.

 • CevapToprak sonsuz ve bahşedilmiş bir kaynak değil, kırılgan, yenilenemez ve gıda güvenliği ve sürdürülebilir geleceğimiz açısından mutlaka korunması gereken bir varlıktır. Çünkü toprak kontrol altına alınmaz ve kullanılamaz hale gelmesine göz yumulursa insanlar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalırlar. Toprağı kirletmemeli, onun üstünde başkasının hak iddia etmesinin önüne geçilmeli ve topraktan en verimli şekilde yararlanmanın yolu bulunmalıdır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 146 Cevabı 

Sefere sebepsiz katılmayan tımar sahiplerinin tımarlarının ellerinden alınmasındaki amaç nedir? Açıklayınız.

 • Cevap: Tımar sistemi bünyesinde tımarlı sipahilere atanan toprakların içindeki kullanılmayan arazilerin, tarım arazilerinin, meyve bahçelerinin, ormanların ve çiftçilerin yaşayıp çalıştığı bölgelerin sorumluluğu ve kontrol yetkisi verilmiştir.Bu topraklar savaş süresince Osmanlı İmparatorluğu’na yarar gösterenlere verilirdi ve asıl sorumlulukları çağırıldıkları zaman yetiştirdikleri cebelüler ile birlikte alabeylerinin sancağı altında sefere çıkmaktı. Eğer gerektiği zaman sefere çıkmazlarsa onlara atanmış topraklar ellerinden geri alınırdı.

Osmanlı Devleti’nin toprağı üç yıl üst üste ekmeyen çiftçiye ceza uygulamasının amacı nedir? Açıklayınız.

 • Cevap: Osmanlı Devleti’nde toprakların önemli bir kısmı devlete, toprağı kullanma hakkı ise halka aitti. Toprağını iyi ekip biçmeyenlerden veya 3 yıl üst üste boş bırakanlardan toprakları geri alınır, başkasına verilirdi. Bu sayede tarımda üretimin devamlı olması sağlanırdı.

Osmanlı Devleti Dönemi’nde yaşayan bir yönetici olsaydınız üretimde sürekliliği sağlamak için hangi planlamaları yapardınız? İlgili alana yazınız.

 • Cevap: Ben olsaydım nüfusun yarattığı beslenme sorununu çözmek için üretim güçlerini merkezi denetim sistemine alan bir düzen kurmak için planlar yapardım. Mesela toprağın boş kalmasını affetmezdim. Toprağından da iyi verim alanı ödüllendirirdim.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 147 Cevabı 

Tımar sistemindeki bozulmalar üretimi nasıl etkilemiştir? Siz olsaydınız tımar sistemi yerine nasıl bir üretim ve yönetim politikası geliştirirdiniz?

 • Cevap: Osmanlıda yetersiz tarımsal üretim dolayısıyla çevre ülkelerden tarımsal ürün ithalatı arayışını gündeme getirdi. Bunun arayış, zaten yasaklanmış olan tarım ihracatının artışını beraberinde getirdi. Bu durum, hızlı bir enflasyon sürecine girmiş bulunan Osmanlı Devletinde tarımsal ürünlerin fiyatlarının artmasına neden olarak, devletin geleneksel yeniden dağıtım işlemini tehdit etmeye başladı. Bu gelişmeler sonucunda ülkede büyük bir enflasyon yaşanmaya başladı ve klasik Osmanlı sitemi hızlı bir çözülme sürecine girerek, değişime uğradı.

Mustafa Kemal Atatürk, neden millî ekonominin temelini ziraat (tarım) olarak görmektedir? Açıklayınız.

 • Cevap: Tarım Mustafa Kemal Atatürk için çok önemliydi. Atatürk; ” Milli ekonominin temeli tarımdır. Bunun içindir ki tarımda kalkınmaya büyük önem vermekteyiz. Köylere kadar yayılacak programlı ve pratik çalışmalar bu amaca yayılmayı kolaylaştıracaktır.  Fakat bu çok önemli işi isabetle amacına ulaştırabilmek için ilk önce ciddi etütlere dayalı bir tarım politikası tespit etmek ve onun için de, her köylünün ve bütün vatandaşların kolayca kavrayabileceği ve severek tatbik edebileceği bir tarım rejimi kurmak lazımdır. demiştir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 148 Cevabı 

Aşağıda Türkiye’de tarımı destekleyen bazı kurum ve kuruluşlar verilmiştir. Bu kurum ve kuruluşların amaçlarının ne olduğunu araştırarak ilgili alanlara yazınız.

 • Cevap:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Ünite Ekonomi ve Sosyal Hayat Sayfa 144, 145, 146, 147, 148 Üretim ve Yönetimin Temeli Toprak Etkinlik Soruları ve Cevapları

23 yorum yazılmış “7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 148”

  1. BLACKPINK in your area!!

   BLACKPINK grubunu cok seviyorumm😍😍💕💜

   Ne alakaysa

 1. Harika ama bazı sayfalar dijital ortamda yüzünden açılmıyor.hadi let’s.

 2. Abi hani 153 154 155 tqbi cevap anahtarından doğaldır böyle yapmanız sizi şikayet edicem😠

  1. Eeeee bence sende haksız olursun çünkü: sen bir sosyal bilgiler kitabının cevap anahtarından baktığın için sende bir azda olsa haksız konuma düşersin ve ayrıca sen şikayet etsen bile kimse bence takmaz be kardeşim.neyse bende bakıyorum ama anlamadığım yerlere.bende bir azcık olsa’da haksız konuma düşüyorum bu yüzden bende haksızım ama pek fazla haksız değilim yani senin kadar değil yani ben bunu niye yazdım’ki neyse Bay Bay :).ha bide neyse neyse.

  2. Kime şikayet edeceksin ve hangi hakla senin yaptığın doğru değil bide haklı çıkmaya çalışıyorsun beğenmediysen başka siteye git

 3. Eeeee bence sende haksız olursun çünkü: sen bir sosyal bilgiler kitabının cevap anahtarından baktığın için sende bir azda olsa haksız konuma düşersin ve ayrıca sen şikayet etsen bile kimse bence takmaz be kardeşim.neyse bende bakıyorum ama anlamadığım yerlere.bende bir azcık olsa’da haksız konuma düşüyorum bu yüzden bende haksızım ama pek fazla haksız değilim yani senin kadar değil yani ben bunu niye yazdım’ki neyse Bay Bay :).ha bide neyse neyse.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.