3. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 146

3. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 3. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

3. Sınıf Anadol Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Seslerin Zararları Cevapları

3. Sınıf  Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık 5. Çevremizdeki Işık ve Sesler Sayfa 146, 147 Seslerin Zararları Etkinlik Soruları ve Cevapları

3. Sınıf Anadol Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 147 Cevabı

Aşağıda verilen soruları cevaplayabilmek için çeşitli kaynaklardan araştırma yapınız. Araştırma sonuçlarınızı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Semt pazarında yakınınızdaki bir esnafın sesini duyabilirken uzağınızdaki esnafın sesini duyamamanızın sebebi nedir?

  • CevapDuyu organlarımızdan biri olan kulağımızla etrafımızdaki sesleri duyar, varlıkları algılar ve varlıkları seslerine göre ayırt ederiz. Ses, cisimlerin titreşmesi sonucunda oluşur. Ses bir kaynaktan çıkar, suda oluşan dalgalar gibi etrafa yayılır. Bu sesleri kulaklarımızla işitiriz. Biz en yakınımızdaki kulağımızın duyabileceği sesleri duyarız. Bu yüzden uzaktaki sesleri değil yakındaki sesleri duyarız.

. Şiddetli sesler duyduğunuzda kulak sağlığınızı korumak için neler yaparsınız?

  • Cevap:  Şiddetli sesler kulak sağlığımıza büyük zarar verir. Bu nedenle kulaklarımızı şiddetli seslerden korumamız gerekir. Bunu için: Kulaklarımı tıkarım, kulağıma pamuk koyarım ve kulaklık takarak kulaklarımın yüksek sesten en az etkilenmelerini sağlamaya çalışırım.

. Aslı, müzik dinlerken kulaklık kullanır ve müziğin sesini fazla açar. Mert ise kulaklık kullanmaz ve müziği, cihazın hoparlörlerinden dinler. Müziği dinlerken hoparlörlere fazla yaklaşmaz ve müziğin sesini de fazla açmaz. Bu davranışlardan hangileri doğru, hangileri yanlıştır? Niçin?

  • CevapAslının yaptığı yanlıştır kulak zarına zarar verebilir. Mert’in yaptığı doğrudur. Kulağına zarar vermeyecek şekilde müzik dinlemektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.