3. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 189

3. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 3. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

3. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 189

Piller ve Çevre
Amaç: Pil atıklarının çevreye vereceği zararların farkına varmak, çevreyi korumak için öneriler geliştirmek
İzlenen Yol
Pil atıklarının çevreye vereceği zararları araştıralım. Araştırma yapmak için bilimsel çocuk dergilerinden ve kitaplarından yararlanalım. Çevreyi korumak için çalışan sivil toplum kuruluşlarından biri olan Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfının (ÇEVKO) Genel Ağ adresini (www.cevkococuk.org) ziyaret edelim.
2 Araştırma sonuçlarımızdan yararlanarak pil atıklarının çevreye zarar vermemesi için yapılması gerekenleri tartışalım. Bu konuda öneriler ortaya koyalım.

  • Cevap:

Pillerin içinde çevreye zararlı maddeler vardır. Pil atıkları doğaya bırakıldığında bu zararlı maddeler suya ve toprağa karışır. Bu zararlı maddelerle kirlenmiş toprakta ve suda yaşayan canlılar, bu kirlilikten olumsuz etkilenir. Çevreye gelişigüzel atılan piller büyük bir kirlilik oluşturur ve doğal dengeye zarar verir. Aynı şekilde pilleri ezmek ya da pillerin içini açmak, onları ateşe atmak ve ısıtmak da tehlikelidir. Pil atıklarının çevreye zarar vermemesi için tek kullanımlık piller yerine şarj edilebilir pillerin tercih edilmesi ve pillerin atık pil toplama kutularına atılması gerekmektedir.

Atık pillerin çevreye verdiği zararlar hakkında kişileri bilinçlendirmeyi amaçlayan sloganlar hazırlayalım.
4. Pil atıklarının çevreye verdiği zararları ve bu konuda alınması gereken önlemleri poster hâline getirelim.

Hazırladığımız sloganları ve posteri sınıfta arkadaşlarımızla paylaşalım

  • Cevap:

Güzel bir çevrede yaşamak istiyorsan çevrene pil atma !

Biten pilleri doğaya atma, doğanın pili bitmesin !

3. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Yayınları Ders Kitabı Sayfa 189 Cevabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.