3. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 65

3. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 3. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

3. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 65

İtme ve çekme kuvvetleri, hareket eden ve duran cisimleri nasıl etkiler? Düşünelim. Ardından bu soruyu cevaplamak için “Cisimleri Hareket Ettirme ve Durdurma” isimli etkinliği yapalım.

Cisimleri Hareket Ettirme ve Durdurma
Amaç İtme ve çekme kuvvetlerinin hareket eden ve duran cisimler üzerindeki etkilerini gözlemlemek
İzlenen Yol
Gerekli Malzemeler: oyuncak araba, makas, ip (40 cm).
İkişer kişilik gruplar oluşturalım.
2. Oyuncak arabayı sıramızın üstüne koyalım. Arabayı önce yavaş sonra hızlı bir şekilde itelim ve arabanın hareketini gözlemleyelim.
İpi ortadan ikiye keselim. Oyuncak arabanın ön tarafına ve arka tarafına kestiğimiz ipleri bağlayalım. Oyuncak arabayı sıramızın üstüne koyduktan sonra arabanın ön tarafındaki ipten tutarak önce yavaş sonra hızlıca kendimize doğru çekelim. Arabanın hareketini gözlemleyelim.
4. Arkadaşımızdan oyuncak arabanın arka tarafındaki ipi tutmasını Ön taraftaki ipin ucunu görseldeki gibi kendimize doğru çekerek oyuncak arabayı hareket ettirelim. Oyuncak araba hareket ederken arkadaşımızdan ipi kendine doğru çekmesini isteyelim. Oyuncak arabanın hareketini gözlemleyelim.
Sonuç
• İtme ve çekme kuvvetlerinin duran ve hareket eden cisimler üzerindeki etkileri nelerdir?

  • Cevap: İtme ve çekme kuvvetleri eğer bir cisim duruyorsa onu hareket ettirebilir, cisim hareketliyse onu durdurabilir.

3. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 65 Cevabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.