3. Sınıf Türkçe Sonuç Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 82

3. Sınıf Türkçe ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 3. Sınıf Türkçe ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

Aç Kapıyı Bezirganbaşı metni cevapları ve soruları, Sonuç Yayınları 3. sınıf Türkçe ders kitabı sayfa 82-83-84 (Çocuk Dünyası)

Aç Kapıyı Bezirganbaşı Metni Cevapları

 3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları Sayfa 82 Cevabı

HAZIRLIK

Arkadaşlarınızla en çok hangi oyunları oynuyorsunuz?

 • Cevap: Arkadaşlarımla en çok körebe, yakar top, voleybol, ip atlamaca, sek sek, topaç çevirmece, futbol gibi oyunlar oynarız.

Oyun oynarken neler hissedersiniz?

 • Cevap: Oyun oynarken hem arkadaşlarımla beraber vakit geçirdiğim için hem de çok eğlendiğim için mutlu olurum. Sosyalleşir ve de paylaşmayı öğrenirim.

1. ETKİNLİK

 3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları Sayfa 83 Cevabı

Metinle ilgili görseli inceleyelim. Sence metinde nelerden söz ediliyor olabilir?

 • Cevap: Bence metin çocukların oynadığı bir oyunu anlatmaktadır. Oyunun nasıl oynandığı çocukların nasıl mutlu oldukları üzerine bir metin gibi duruyor.

Metni dikkatlice dinleyelim. Dinleme sırasında kimseyi rahatsız etmeyelim. Nezaket kurallarına uyalım.
Metni dinledikten sonra söz konusu oyunun nasıl oynandığını İnternet’ten izleyelim.

2. ETKİNLİK 

“Aç Kapıyı Bezirgânbaşı” adlı oyunun nasıl oynandığını oluş sırası içinde yazalım

 • Cevap: En az on kişi ve daha fazla kişiyle oynanan bir oyundur. Sayışma yapılır ve iki kişi ebe seçilir. Ebe seçilen kişiler kendilerin  (meyve adı, sebze adı, çiçek adı gibi) isimler seçerler. Ebe olan kişiler karşılıklı bir şekilde el ele tutuşurlar. Ve bu oyunun şarkısını söylerler. Ebeler dışında kalan kişiler, ebelerin kollarının altından sıra sıra geçerler. Oyunun şarkı sözleri;Aç kapıyı bezirganbaşı, bezirganbaşı.
  Kapı hakkı ne verirsin, ne verirsin?
  Arkamdaki yadigar olsun, yadigar olsun.

3. ETKİNLİK 

 3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları Sayfa 84 Cevabı

Aşağıdaki resimleri inceleyelim. Çocukların oynadığı oyunu anlatalım. Sonra bu oyunun nasıl oynandığını yazalım.

 • Cevap:  Çocuklar Aç Kapıyı Bezirganbaşı oyununu oynamaktalar. En az on kişi ve daha fazla kişiyle oynanan bir oyundur. Sayışma yapılır ve iki kişi ebe seçilir. Ebe seçilen kişiler kendilerin  (meyve adı, sebze adı, çiçek adı gibi) isimler seçerler. Ebe olan kişiler karşılıklı bir şekilde el ele tutuşurlar. Ve bu oyunun şarkısını söylerler. Ebeler dışında kalan kişiler, ebelerin kollarının altından sıra sıra geçerler

GELECEK DERSE HAZIRLIK

1. Ülkemizin değişik yerlerine ait kartpostal, resim, fotoğraflar ve tanıtım broşürleri getiriniz.

 • Cevap: Bu etkinliği siz yapmalısınız.

2. Yaşadığınız yöredeki tarihî, turistik veya doğal güzellikleri araştırınız. Bunlarla ilgili bir tanıtım konuşması hazırlayınız.

 • Cevap:  Ben İstanbul’da yaşıyorum. Burada o kadar çok güzellik var ki insan hangilerini saysa yine de unuttuğu bir çok güzellik olacaktır. Öncelikle Ayasofya, Yere Batan Sarnıcı, Süleymaniye, Sultan Ahmet Cami, Kız Kulesi, Taksim, Beyoğlu gibi yerlerin yanında muhteşem Boğaz manzarası Belgrad Ormanı gibi doğa harikalarına da sahiptir. Bunun yanında vaktiniz bolsa Eyüp ile Topkapı Sarayı’nı, Dolmabahçe Sarayı’nı da gezmenizi öneririm.

3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sonuç Yayınları 2. Tema Çocuk Dünyası Sayfa 82, 83, 84 Aç Kapıyı Bezirganbaşı Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.