4. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 184

4. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 4. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

İnsanlar, ateşi ısınma ve yiyecek pişirmenin yanı sıra aydınlatma aracı olarak da kullanabileceklerini keşfetmişlerdir. Aydınlatma teknolojisinin başlangıcı ateşin bulunmasıdır.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 184 Cevabı Meb Yayınları

Malzemeler
• Fon kartonu
• Yapıştırıcı
• Makas
• Geçmişte ve günümüzde kullanılan aydınlatma araçlarına ait görseller
Önlem Alalım
Makas ve yapıştırıcı kullanırken dikkatli olalım.
Nasıl Bir Yol İzleyelim?
1. Beşer kişilik gruplar oluşturalım.
2. Geçmişte ve günümüzde kullanılan aydınlatma araçlarını araştıralım.
3. Aydınlatma araçları ile ilgili görseller toplayalım.
4. Görsellerimizi yarım fon kartonuna uygun bir şekilde yapıştıralım.
5. Görsellerimizle ilgili bilgileri uygun yerlere yazalım.
6. Çalışmamıza uygun bir başlık bulup yazalım.
7. Hazırladığımız çalışmayı sınıf arkadaşlarımıza sunalım. Yıl sonunda sergilenmek üzere koruyalım.

1. Geçmişte ve günümüzde kullanılan aydınlatma araçları arasındaki farklar nelerdir?

  • Cevap: Aydınlatma insanların günlük hayatında bir ihtiyaç olarak belirmektedir. Bu nedenle aydınlatma insanlığın her döneminde çeşitli araç ve gereçlerle yapılmıştır. En ilkel dönemlerde ateşin keşfedilmesiyle teknik bir donanım kazanan aydınlatma, elektriğin keşfedilmesiyle çağ atlamıştır. Geçmişte ve günümüzde kullanılan aydınlatma araçları arasındaki en önemli fark elektrik olarak bilinmektedir. Geçmişte araç ve gereçler el yordamıyla yapılmaktadır. Günümüzde ise araç ve gereçler teknik imkanlar yoluyla makineler yordamıyla yapılmaktadır. Ateş aydınlatma aracı olarak kullanılırken günümüzde elektrik kaynaklı araçlar kullanılmaktadır. Tekniğin ilerlemesi ve bilimin gelişmesi aydınlatma alanında gelişmelerin yaşanmasına ve yaygınlaşmasına neden olmaktadır.

2. Evlerimizde hangi aydınlatma araçlarını kullanırız?

  • Cevap: Aydınlatma ihtiyacımızı karşılamak için elektrik enerjisinden istifade ederiz. Bunun için özellikle evlerimizde elektrikli araçlar kullanırız. Bu araçlar elektrik enerjisi yardımıyla çalışan araçlar olarak bilinmektedir. Evlerimizde aydınlatma sağlamak için ampul, flüoresan, spot lamba, led lamba gibi aydınlatma araçları kullanırız. Ülkemizde genellikle tasarruflu ampuller tercih edilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.