4. Sınıf Fen Bilimleri SDR İpekyolu Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 120

4. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 4. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

4. Sınıf Fen Bilimleri SDR İpekyolu Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 120

Daha sonra diğer beherglasa çeşme suyunu dolduralım. Elimizle beherglasa dokunarak onun sıcaklığını kontrol edelim. Termometre ile beherglasın içindeki suyun sıcaklığını ölçerek bu değeri defterimize kaydedelim.
Öğretmenimizden ispirto ocağını yakıp sacayağının üzerine su dolu beherglası koymasını isteyelim. Suyu ısıtmaya başlayalım. 2, 4, 6 ve 8. dakikalarda suyun sıcaklığındaki değişimi ölçerek defterimize kaydedelim.
>spirto ocağını söndürelim. Deney tüpüne buz parçalarını koyalım. Deney tüpünü tüp maşası ile tutarak sıcak su içine batıralım. Termometrelerden birini sıcak suyun içine, diğerini deney tüpündeki buz parçalarının arasına koyarak belli aralıklarla suyun sıcaklığını ölçelim. Ölçüm sonuçlarımızı defterimize yazalım.
Sorular

> Buz ile çeşme suyunun sıcaklıkları için ne söyleyebiliriz?

  • Cevap: Buzun sıcaklı çok düşükken çeşme suyunun ise sıcaklığı daha yüksekti.

> Suyun 2, 4, 6 ve 8. dakika sonunda ölçtüğümüz sıcaklık değerleri aynı mıdır? Aynı değilse sebebi nedir?

  • Cevap: Hayır aynı değildir. Çünkü su dakika geçtikçe dahada ısınmıştır.

> Sıcak su içerisine deney tüpü içindeki buz parçalarını koyduğumuzda suyun ve buz parçalarının sıcaklığında değişim gözlemlediniz mi? Gözlemlerimizi nasıl açıklarız?

  • Cevap: Evet gözlemledim. Sıcak suyun soğuduğunu buz parçalarınında eridiğini gördüm. Bunun sebebi ise aralarında olan ısı alışverişidir.

4. Sınıf SDR İpekyolu Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 120 Cevabı

2 yorum yazılmış “4. Sınıf Fen Bilimleri SDR İpekyolu Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 120”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.