4. Sınıf Fen Bilimleri SDR İpekyolu Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 191

4. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 4. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

4. Sınıf Ata Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı  Bilinçli Tüketici Cevapları

4. Sınıf  Fen Bilimleri Ders Kitabı Ata Yayıncılık 6. Ünite İnsan ve Çevre  Sayfa 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195 , 196 , 197 Bilinçli Tüketici Etkinlik Soruları ve Cevapları

4. Sınıf Ata Yayıncılık Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 189 Cevabı

Damlayan muslukları neden tamir ettirmeliyiz?

 • Cevap: Su israfını engellemek ve su faturamızın yüksek gelmesini engellemek için damlayan su musluklarını tamir ettirmeliyiz.

Elektrik enerjisinden nasıl tasarruf ederiz?

Cevap:

 • *İş planlaması gündüz aydınlanma süresine göre düzenlenmelidir.
 • *Gereksiz elektrik sarfiyatının önüne geçilmelidir.
 • *Elektrikli araçlar kullanma talimatına uygun olarak kullanılmalıdır.
 • *Elektrikli aletleri yoğun olarak kullanmamalıyız.
 • *Elektrikli aletlerin çoğunun kullanıldıktan sonra fişinin çekilmesi gerekir.
 • *Elektrikli araçların enerji kullanım sınıfına dikkat edilmelidir.

Besinleri yeniden kullanabilmek için neler yapmalıyız?

 • Cevap: Besinleri yeniden kullanmak hem ev ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmamızı sağlar. Mesela bayat ekmekleri atmayıp onları farklı yemeklerde kullanarak hem ekmek israfını engellemiş hem de ev ekonomisine katkıda bulunmuş olurz.

Geri dönüşüm neden önemlidir?

 • Cevap:

1. Kullanılan madde yeniden kullanılır.
2. Ülke ekonomisine katkıda bulunulur.
3. İsraf önlenir.
4. Daha temiz bir dünyamız olur.

4. Sınıf Ata Yayıncılık Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 190 Cevabı4. Sınıf Ata Yayıncılık Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 190 Cevabı

Yukarıda bir gölün ilk ve son hâline ait fotoğraflar verilmiştir.

Gölün kuruma sebebi ne olabilir?

 • Cevap: Kuraklık ve susuzluk.

Bu durumun su israfı ile nasıl bir ilişkisi olabilir?

 • Cevap: Gölün kuruması ile su israfı arasında doğrudan bir ilişki vardır. Göllerimiz kurursa kuraklık olur, su sıkıntısı çekeriz. Suya ulaşmamız zorlaşır.

Boşa akan muslukları neden kapatmalıyız?

 • Cevap: Boşa akan musluk demek boşa akan hayat demektir. Su hayattır. Boşa akan musluklar büyük bir israftır. Ülke ekonomisine de zarar verir.

Gereksiz yanan lambaları neden söndürmeliyiz?

 • Cevap: Gereksiz yanan lambalar boşuna enerji sarfiyatı anlamına gelir. Enerjiyi boşa harcamamalıyız.

Besin sıkıntısı yaşasaydık yaşantımız nasıl etkilenirdi? Düşüncelerimizi arkadaşlarımızla paylaşalım.

 • Cevap: Besin sıkıntısı yaşasaydık hayatımız olumsuz yönde etkilenirdi. Sağlıklı beslenemez ve vücudumuza gerekli olan protein-vitaminleri alamazdık.

4. Sınıf Ata Yayıncılık Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 191 Cevabı

KAYNAK KULLANIMI VE GERİ DÖNÜŞÜM

Bilinçli Tüketici Nasıl Olunur?

Elektrik kesilirse, sular akmazsa veya besin bulamazsak hangi sorunlarla karşılaşırdık? Bu sorunun cevabını aşağıda boş bırakılan yerlere yazalım.

Cevap:

 • Elektrik kesilirse karşılaşacağımız sorunlar: Evimizdeki elektronik aletleri kullanamazdık. Hayatımızda önemli yer edinen elektronik eşyaları kullanamamak hayatımızı zorlaştıracaktır.
 • Su olmazsa karşılaşacağımız sorunlar: Su hayattır su olmazsa hayat olmaz. Hayatımızı devam ettirebilmemiz için su gereklidir.
 • Besin olmazsa karşılaşacağımız sorunlar: Canlılar beslenemezlerse bir süre sonra ölürler. Bu nedenle besin kaynaklarımızı bilinçli tüketmeli israf etmemeliyiz.

4. Sınıf Ata Yayıncılık Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 195 Cevabı

Besinleri nasıl tasarruflu kullanabiliriz? Bu konu hakkında araştırma yapalım. Edindiğimiz bilgileri bir poster hâline getirip arkadaşlarımıza sunalım.

 • Cevap: Besinleri tasarruflu kullanmak için öncelikle ihtiyacımızı karşılayacak kadar besin almalıyız. Yeteri kadar besin almak yapacağımız en büyük tasarruflardan birisi olacaktır. Tüketeceğimiz kadar besin almak besinlerin ziyanını önleyecektir.

4. Sınıf Ata Yayıncılık Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 197 Cevabı

Geri Dönüşüm

Yeniden değerlendirilme imkânı olan atıkların çeşitli işlemlerden geçirilerek ham maddeye dönüştürülüp tekrar üretim sürecine dâhil edilmesine geri dönüşüm denir. Elektrik, su ve besin gibi enerji kaynaklarımız, dikkatlice kullanılmadığı takdirde bir gün bu doğal kaynakların tükeneceği akıldan çıkarılmamalıdır. Bazı kaynaklarımızın geri dönüşümü olabilir. Örneğin atık sular arıtılıp çeşitli işlemlerden geçtikten sonra geri dönüşümü yapılarak tekrar kullanılabilir. Suyun geri dönüşümü ile ilgili başka neler yapılabilir? Düşüncelerimizi arkadaşlarımızla paylaşalım.

 • Cevap: Dünyamızdaki kullanılabilir su kaynaklarının giderek azaldığı bilinmektedir. Bu nedenle birçok farklı teknolojiler geliştirilmiştir. Su açığının deniz suyunu arıtarak gidermek bu teknolojilerin en önemlisidir. Deniz suyunu arıtmak suyun geri dönüşümünde önemli bir faktör olacaktır.

 

3 yorum yazılmış “4. Sınıf Fen Bilimleri SDR İpekyolu Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 191”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.