4. Sınıf Fen Bilimleri SDR İpekyolu Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 77

4. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 4. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

4. Sınıf Fen Bilimleri SDR İpekyolu Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 77

Aslı, köpeğini sabah saatlerinde gezdirmek için parka götürdü. Köpeği ile Aslı arasında kuvvetli, sıcacık bir ilişki vardı. Hayvanlarla insanlar arasında çıkar gözetmeyen bir bağ vardır. Bu bağ, Aslı ile köpeği arasında da çok belirgin şekilde gözlenmekteydi. Köpeği Aslı’yaçok sadıktı. Aslı da köpeğinin her türlü ihtiyacını karşılar, ona çok iyi bakardı. Aslı, köpeğini parkta gezdirirken köpeği birden koşmaya başladı. Köpek hızla koşarken Aslı da onun hareketini kontrol etmek için ipinden çekmek zorunda kaldı. Ama kısa bir süre sonra köpeğin ipini serbest bıraktı. Köpeğin doğruca çimlerin üzerindeki bir kemiğin yanına gittiğini gördü. Böylece Aslı, köpeğinin neden aniden koştuğunu anladı.
Bu olayda Aslı, köpeğini durdurmak için ne yaptı?

  • Cevap: Köpeğin ileriye doğru uyguladığı kuvvette tam tersi bir kuvvet uygulayarak köpeği durdurmaya çalışmaktadır.

Cisimleri nasıl harekete geçirebiliriz? Hareketli bir cismi durdurmak için ne yaparız?

  • Cevap: Cisimlere kuvvet uygulayarak harekete geçirebiliriz. Eğer cisim hareketliyse hareket ettiği yönden zıt yönde bir kuvvetle onu durdurabiliriz.

Bisikletimizle hızlanma, yavaşlama ve yön değiştirme hareketlerini yapmak için hangi etkilerde bulunmuş olabiliriz? Kısaca açıklayalım.

  • Cevap: Bisikletin petalını hızlı çevirirsek hızlanmış oluruz. Bisikletimizin frenini tutarsak yavaşlama hareketi yapmış oluruz. Bisikletimizin direksiyonunu çevirirsekte yön değiştirme hareketi yapmış oluruz.

4. Sınıf SDR İpekyolu Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 77 Cevabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.