6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 202

6. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 6. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

Demokratik Devlet ve Organları Metni Cevapları (6. Sınıf Sosyal Bilgiler)

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 200 Cevabı 

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir.” sözünü açıklayınız

  • Cevap: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, Teşkilat-ı Esasiye Kanunundan bu yana Türkiye anayasasında yer alan, TBMM’de kürsünün arkasındaki duvarda tamamı büyük harflerle yazılı bulunan ve Türk milleti adına Türkiye’nin kuruluşunu ilan eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin temel dayanağını oluşturan ilkedir. Atatürk bu sözü söyleyerek aslında millet hakimiyetinin önemini ve cumhuriyet değerlerinin saygınlığını vurgulamıştır. 

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 202 Cevabı

Cumhurbaşkanlığı kabinesinde olsaydınız hangi bakan olmak isterdiniz? Nedenleriyle birlikte açıklayınız.

  • Cevap: Ben Dış işleri Bakanı olmak isterdim. Hem dünyayı tanımak hem de ülkemi dış dünyaya karşı koruyarak, geliştirmek geleceğe taşımak için elimden geleni yapardım. 

Yargı yetkisinin bağımsız olması neden önemlidir? Açıklayınız.

  • Cevap: Bağımsız bir yargı organının siyasal iktidarın sınırlarını çizen iki temel anayasal ilkeyle, “hukuk devleti” ve “kuvvetler ayrılığı” ilkeleriyle doğrudan ilişkisi, yargı bağımsızlığının temel hak ve özgürlüklerin güvencesi olduğunu gösterir. … Bu yüzden de Yargının bağımsızlığı ilkesinin anayasada tanınması önemlidir. 

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Sayfa 203 Cevabı

Kanun yürürlüğe konulunca kanuna uymayanlar hakkında neler yapılabileceğini söyleyiniz.

  • Cevap: Devlet yasama, yürütme ve yargı güçlerini kullanır. Anayasamızda belirtilen güç unsurlarının yapısı kuvvetler ayrılığı şeklinde tanımlanmıştır.  Vatandaşlar kendileri ile ilgili her türlü davada önce adli ve idari mahkemelere sonuç alamazlarsa Anayasa Mahkemesi’ne oradan da AİHM ‘ye başvurabilirler. 

Toplum düzeninin sağlanmasında uyulması gereken kurallar vardır. Bu kuralların işleyişinde yasama, yürütme, yargı güçleri arasındaki ilişki önemlidir. Aşağıda verilen örnekten yola çıkarak siz de bir konu üzerinde yasama, yürütme, yargı arasındaki ilişkiyi açıklayarak yazınız.

  • Cevap:

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 6. Ünite Yönetime Katılıyorum Sayfa 198, 199, 200, 201, 202, 203 Demokratik Devlet ve Organları Etkinlik Soruları ve Cevapları

16 yorum yazılmış “6. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 202”

  1. Cevaplar güzelde kısa değil😀😁😂😃😄😅😆😉😊😋😎😍😘😗😙☺🙂🤗😇🤔😐😑😶🙄😏😣😥😮🤐😯😴😪😫😌🤓😛😜😝🙁😒😓😔😕😖🙃😷🤒🤕🤑😲😞😟😤😢😭😦😧😨😩😬😰😱😳😵😡😠☻☹👿😈👹👺💀👻👽👾🤖💩😺😸😹😻😼😽😿😿🙈🙈🙉🙊👦👧👨👩👴👵👶👱👮👲👷👳👸💂🕵🎅👼👯💆💇👰🙇🙋💁🙆🙅🙎🙍🗣👤👤👥👥💃🕴🕴👫👬👭💏💑👪💪💪👉👉🙋👇✌✊❤💘💋👄💘❤💋❤💘👄💋💘❤💘💋👄👅💓💔💕💖💗💙💚💌❣💟💞💝💜💛💥💦💫👗💭🗯🗨💬💬👒👑👢👡👠💍💎💄💍💎📿📿🎩🎓🎓🎓🎩🎩💣💖💝💓💔💕💖💗💙💚💛💜💝💞💟❣💌💚💙💗💖💕💔💓💛💜💝💞💟❣💌💚💙💗💖💕💔💛💜💝💝💞💞💟💟❣💌💌💚💙💗💖💕💔💓💛💜💝💞💟❣💌💌💚💙💖💕💔💔💓💜💜💝💞💟❣💌💚💚💗💖💔💔💓💔💝💞💟💌💚💙💗💖💖💕💔💓💛💜💝💞💌💌💖💗💖💗💖💗💖💗💖💗💖💗💕💖💗💕💖💗💕💖💗💕💖💗

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir