10. Sınıf Coğrafya Gün Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 226

10. Sınıf Coğrafya ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 10. Sınıf Coğrafya ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzletilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Dünyada Ulaşım Cevapları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları 3. Ünite Bölgeler ve Ülkeler Sayfa 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226  Dünyada Ulaşım Etkinlik Soruları ve Cevapları

Dünyada Ulaşım

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 215 Cevabı

1. Çevrenizde ulaşım için hangi yollar kullanılmaktadır? Belirtiniz.

  • Cevap: Günümüzde ulaşım sürekli gelişen bir hizmet alanıdır. Demir yolu, hava yolu, kara yolu, deniz yolu en sık kullanılan ulaşım yolları haline gelmiştir. Günümüzde her ulaşım yolu kendi içinde büyük bir endüstri oluşturmuştur. Büyük şehirlerde demir, hava, kara ve deniz yolu ulaşımı oldukça gelişmiştir. Özellikle bu yolların birbirine entegre olması da söz konusu olmaktadır.Çevremizde ulaşım için kullanılan yollar, demir yolu, kara yolu, deniz yolu ve hava yoludur. Metro, tramvay, feniküler gibi sistemler kullanılmaktadır. Minibüs, otobüs, metrobüs kara yolunda kullanılan araçlardır. Uçak, helikopter de hava yolunda kullanılan araçlardır. Deniz yolunda ise tekne, vapur, motor gibi araçlar kullanılmaktadır.

2. Uluslararası yük ve yolcu taşımacılığında daha çok hangi yolların kullanıldığım araştırınız.

  • Cevap:   Ulaşım ulusal ve uluslararası olarak ikiye ayrılmaktadır. Küreselleşen dünyada ticari faaliyetlerin ülkeler arasında da artması uluslararası yük ve yolcu taşımacılığında artış yaşanmasına neden olmuştur. Uluslararası olarak yük ve yolcu taşımacılığında mesafe oldukça önemlidir.Yakın mesafede yük ve yolcu taşımacılığında tırlar, kamyonlar, gemiler, otobüsler ve taksiler kullanılmaktadır. Uzun mesafe yük taşımacılığında trenler, gemiler ve uçaklar kullanılmaktadır. Bununla beraber yolcu taşımacılığında özellikle uçaklar sıkça kullanılmaktadır. Günümüzde yük ve yolcu taşımacılığı daha çok uçaklarla yapılmaktadır. Fakat en güvenli yol olarak deniz yolu ve demir yolu da kullanılmaktadır.

Yukarıdaki haritada gösterilen Fransa kıyısındaki Bordeaux (Bordo), şehrinden Hindistan’ın Calcuta (Kalkuta) şehrine yük taşımak için kara, demir, deniz ve hava yollarından hangisi seçilmelidir? Neden? Bu konudaki düşüncelerinizi defterinize yazınız.

  • Cevap: En mantıklısı uçakla taşınmasıdır. Çünkü mesafe uzaktır. Diğer yollar çok uzun ve masraflı olacaktır.

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 220 Cevabı

Bir atlastan yararlanarak boğazların özelliklerini, bu boğazların harita üzerinde bulunduğu yerlerle örneklere uygun olarak eşleştiriniz.

  • Cevap:  İki kara arasında kalan ve iki denizi birleştiren dar deniz parçalarına boğaz deniyor. Dünya ekonomisinde ve uluslararası ilişkilerde boğazlar çok önemli yere sahiptir. Ekonomik önemi olması, getiri sağlamasıyla birlikte insanlar zaman zaman büyük keşiflere çıkmış hatta kanal adı verdiğimiz suni boğazlar yapmaya karar vermişlerdir.

    Örneğin; Akdeniz’in Süveyş Kanalı ile Kızıldeniz’e bağlanması boğazların ekonomik olarak önemini gözler önüne seriyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.