5. Sınıf Din Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 33

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

5. Sınıf Din Kültürü Allah İnancı 1. Ünitemizi Değerlendirelim Cevapları

2018-2019 5. Sınıf Meb Yayınları Din Kültürü Allah İnancı Sayfa 33, 34, 35 1. Ünitemizi Değerlendirelim Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

1. ÜNİTE ALLAH İNANCI ÜNİTEMİZİ DEĞERLENDİRELİM SORULARI

A. Aşağıdaki açık uçlu soruları cevaplayınız.

1. Allah’ın (c.c.) eşi ve benzeri olmaması ne anlama gelir? Kısaca açıklayınız.

Allah’ın eşi ve benzeri olmaması, Allah’ın sıfatlarında, evreni yaratmasında, yarattıklarını idare etmesinde ve devam ettirmesinde bir ve tek olması; eşinin, ortağının, yardımcısının ve benzerinin olmaması anlamına gelir.

2. Allah’ın (c.c.) her şeyi bilip görmesi insanların davranışlarını ve insan ilişkilerini nasıl etkiler? Örneklerle açıklayınız.

İşitmesi, bilmesi ve görmesi sonsuz olan, evrenin tek sahibi Yüce Allah bizlere şah damarımızdan daha yakındır. Allah (c.c.) her an bizimledir. O’na her dua ettiğimizde bizi duyar. Nerede olursak olalım yaptığımız her şeyi görür. İçimizden geçirdiklerimizi bilir. Düşündüklerimizden haberdardır. Bu durum bizi davranışlarımıza ve sözlerimize özen göstermeye yöneltir. Böylelikle Allah’ın (c.c.) her şeyi biliyor ve görüyor olması bizi kötülüklerden uzaklaştırır. İyi ve güzel ahlaklı olmamızı sağlar.

3. Allah’ın (c.c.) her şeye gücünün yetmesi ile ilgili Kur’an-ı Kerim mealinden bir ayet yazınız.

Göklerin, yerin ve bunlardaki her şeyin hükümranlığı yalnızca Allah’ındır. O, her şeye hakkıyla gücü yetendir. (Maide suresi 120. ayet)

4. Dua ederken nelere dikkat edilmelidir? Yazınız.

Dua etmek, Müminin silahı olarak bilinir. Dua etmek Allah’ın emri ve Peygamber (a.s.)’ın tavsiyesidir. Müslümanlar olarak dua, bir Müslüman için olmazsa olmazdır. Tek başına bir ibadet hali ya da bir ibadetin adeta tamamlayıcısı konumundadır.

5. Hz. İbrahim’i (a.s.) tanıtan iki cümle yazınız.

Hz. İbrahim (a.s.) 7’nci peygamberimizdir.
Çocuğunu kurban etmesi (Hz.İsmail) ve tam kesecekken koç gelmesi ile bilinir.

B. Aşağıdaki çoktan seçmeli soruları cevaplayınız

1. C 2. B 3. B 4. D 5. A

C. Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri verilen kelimelerden uygun olanlarla doldurunuz.

1. semi 2. düzen 3. kıssa 4. ihlas 5. irtibat.

D. Aşağıdaki cümleler doğruysa başına (D), yanlışsa (Y) yazınız.

1. D 2. D 3. Y 4. D 5. D

10 yorum yazılmış “5. Sınıf Din Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 33”

    1. COK İYİ AMA BULMACAYI VERMEDİĞİDEN DOLAYI SANA 2 PUAN BEN BU ARADA ZENGİNİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.