5. Sınıf Kuranı Kerim Mevsim Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 11

5. Sınıf Kuranı Kerim ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 5. Sınıf Kuranı Kerim ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

5. Sınıf Mevsim Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 11 Cevabı

5. Sınıf Mevsim Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 11 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:1. “Kur’an-ı Kerim” size neler çağrıştırıyor? Aşağıya bu çağrışımları yazarak bir zihin haritası oluşturunuz.

 • Cevap: Kur’an – ı Kerim’in Çağrıştırdıkları :
  – İman
  – İbadet
  – Ahlak
  – Cennet ve cehennem
  – Adalet
  – Birlik ve beraberlik
  – Sevap ve günah

2. Hz. Nuh (a.s.) ile ilgili iki ayet bularak defterinize yazınız.

CevapÂl-i İmrân  33
(Medenî 89) Gerçek şu ki, Allah, Adem’i, Nuh’u, İbrahim ailesini ve İmran ailesini alemler üzerine seçti
Nisâ  163
(Medenî 92) Nuh’a ve ondan sonraki peygamberlere vahyettiğimiz gibi, sana da vahyettik. İbrahim’e, İsmail’e, İshak’a, Yakub’a, torunlarına, İsa’ya, Eyyub’a, Yunus’a, Harun’a ve Süleyman’a da vahyettik. Davud’a da Zebur verdik.
En’âm  84

3. Lokman Hekim’in kim olduğunu araştırınız. Araştırma sonucunuzu sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap:  Kuran-ı Kerim’de de adı geçen Lokman Hekim’in birikimini Hz. Davud’un kendisiyle olan paylaşımlarından sağladığı görülmektedir. Adına Kuran-ı Kerimde bir sure de bulunan Lokman Hekim’in, hem kendi adına hem de oğlu adına verdiği nasihatleri de Kuran’da yer almaktadır.Lokman Hekim ile ilgili elimizde maalesef kesin bilgiler bulunmamaktadır. Yalnızca bugüne kadar gelen rivayetlere göre babasının adının Baura olduğu, ayrıca babasının Hz.Eyyub’ün teyzesinin oğlu olduğu belirtilmektedir. Başka kaynaklarda Lokman Hekim’in İsrailoğulları’nın kadılığını yaptığı da belirtilmekte, “Eyle” denen bölgede yaşamış ve bu bölgede ölmüş olan bir şahsiyet olduğu belirtilmektedir.

4. Aşağıdaki kelimelerden ve dua ile ilgili ön bilgilerinizden yararlanarak defterinize bir paragraftık bir yazı yazınız.

 • Cevap: Allah’a yönelmek için veya bir şeyi çok istediğimiz zaman Allah’a dua etmek gerekir.Dua : Allah’a yalvarmak, sığınmak,dilemek anlamına da gelir.

5. Yüce Allah’ı (c.c.) övmek anlamına gelen sözcük aşağıdakilerden hangisidir?
A. Şükür B. Rahmet C. Hamd D. İhlas

 • CevapC

9 yorum yazılmış “5. Sınıf Kuranı Kerim Mevsim Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 11”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.