5. Sınıf Kuranı Kerim Mevsim Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 25

5. Sınıf Kuranı Kerim ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 5. Sınıf Kuranı Kerim ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

5. Sınıf Mevsim Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 25 Cevabı

5. Sınıf Mevsim Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 25 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

1. Aşağıdaki soruları okuduğunuz kıssaya göre cevaplayınız.

Allahu teala hz ademi ne için yaratmıştır ?

 • Cevap:  Allah, insanı yaratmıştır. İnsanı yaratmasının nedenleri vardır. Hazreti Adem (a.s.) ilk insan ve ilk peygamber olarak dünyaya gelmiştir. Pişmiş çamur veya balçıktan yaratılan insan, dünya hayatında kemik, kan ve et parçası olarak doğup gitmektedir.

  Allah, Hz. Adem (a.s.)’ı, dünya hayatında imtihanını kazanıp tekrar cennete gelsin diye yaratmıştır. Dünya bir sahnedir. Burada kimin ne yapacağını görmek gerektiği vurgulanmaktadır.

Şeytan, Hz. Adem (a.s.) ve Hz. Havva’nın (r.a.) cennetten çıkarılmasına nasıl sebep olmuştur

 • Cevap:  Allah, Hz. Adem ve Hz. Havva’yı yarattıktan sonra onlara dedi ki: Bu meyve yasak, yememelisiniz.Şeytan da onlara “Çok güzel bir meyve, tadı ne güzeldir, yemelisiniz v.b” vesvese vererek yemeklerini sağladı ve Allah da yedikleri için onları cezalandırarak cennetten çıkardı.

Hz. Adem (a.s.) ve Hz. Havva’nın (r.a.) ilk çocukları kimlerdir? Onların kişilik özelliklerini belirtiniz?

 • Cevap:  Hz. Adem ile Hz. Havva’nın ilk çocukları Habil ve Kabil’dir. Habil ve Kabil kişilik özellikleri bakımından birbirine ters özelliklere sahiptir. Habil ve Kabil’in özellikleri aşağıdaki gibidir:Habil
  -Sakin, uysal
  -Mütevazı
  -Hırslarından arınmış

  Kabil
  -Öfkeli
  -Kendini beğenmiş
  -Hırslı

Allah kabilin kurbanını neden kabul etmemiştir ?

 • Cevap:  Habil’in davarları vardı. Davarlarından en semizini, en iyisini, bütün ihlas ve samimiyetiyle, Aziz Allah’a kurban olarak ayırdı.Kabil ise çiftçi idi. Elinde çok güzel ürünler olmasına rağmen en kötü buğdayını tamamen isteksiz bir şekilde kurban olarak seçti.

  İki kardeş Hazret-i Âdem’in nezaretinde kurbanlarını adamak üzere dağa çıktılar.

  Yol boyunca Kabil, “ben senden daha büyüğüm, o kızla aynı batında doğduğum için bana eş olmaya daha layıktır” diyerek övünüyor ve içinden “kurban ister kabul olsun, ister olmasın, Habil o kızla asla evlenemeyecek” diye geçiriyordu.

  Habil’de ise İsmailî bir teslimiyet vardı. Aziz Allah’tan ne gelirse gelsin inkıyad edecek, daha evvel olduğu gibi “işittik, itaat ettik” diyerek Rabbinin rızasına razı olacağını beyan ediyordu.

  Neticede semadan bir ateş inerek Habil’in kurbanını yaktı. Bu onun kurbanının kabul edildiğine işaretti. (Sonradan şeytan, “biraderinin kurbanının kabul olunması onun ateşe ibadet ettiğindendir” diyerek Kabil’i idlal edecek ve bunun üzerine Kabil, büyük bir ateş yakarak, ateşe tapanların ilki olacaktır.)

  Aziz Allah’ın kurbanını reddedişine Kabil çok öfkelendi.

Kabil’i kardeş katili yapan nedir?

 • Cevap:  Kabil,Habil’in sevdiği kız ile evlenmesini istememiştir. Ve şeytana uyarak,nefsine uyarak :Kardeşini öldürmüştür. Bunun sebebi hem kıskançlık hemde şeytandır. Çünkü Kabil,sevdiği kızın kendisini seçmeyipte başka birini hatta öz kardeşini seçmesini hazmedememiş ve de kardeşini öldürmüştür. Şeytana uymuştur.

Kabil, ne zaman pişmanlık duymuştur?

 • Cevap: -Kardeşini boş yere öldürdüğünü anladığında.
  -Onu bir yıl boyunca sırtında taşıdığına.
  -Ailesinden azar işitmeye başlayınca.
  -Kardeşini gömmekte karga kadar olmadığına.

 

21 yorum yazılmış “5. Sınıf Kuranı Kerim Mevsim Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 25”

    1. Salak sizsiniz hiç biriniz yazı bile yazmayı bilmiyorsunuz🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

 1. 👊👊👊👊👊👊👊👊👊👊👊👊✊✊✊✊✊✊✊✊✊🔊🔊🔊🔊🔊🏡🏠manyak emircan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.