6. Sınıf Kuranı Kerim Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 106

6. Sınıf Kuranı Kerim ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 6. Sınıf Kuranı Kerim ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Dikey Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 106 Cevabı

6. Sınıf Dikey Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 106 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

Allah’a (c.c.) sığınmak ne demektir? İnsan niçin başka bir varlığa değil de Allah’a (c.c.) sığın- malıdır?

  • Cevap:  Allah, tek ve güçlü bir yaratıcıdır. Allah’ın her şeye gücü yeter. Allah insanı ve diğer canlıları ve bununla birlikte bütün evreni yaratmıştır. Allah sonsuz güç ve kudret sahibidir. Allah’ın varlığını ve birliğini kabul etmek imani bir meseledir. Allah inancı, tevhid inancından ileri gelmektedir.Allah’a sığınmak, kulun kendini aşan sorunlar karşısında korunmak, zarar gelmesini engellemek için Allah’a yalvarması, yakarması, Allah’ın merhametinden yardım dilemesi anlamlarına gelmektedir. Sığınmak, korunma içgüdüsünden hareket gerçekleşmektedir. Bu da Allah’ın sığınılacak tek kudret sahibi olduğunu göstermektedir. Allah’a sığınan kimseye kimse zarar veremez. Bu tam bir teslimiyet gerektirir. Allah’ın her şeye gücü yeter.

* Kıskanç kişinin şerrinden neden Allah’a (c.c.) sığınmamız gerekir?

  • Cevap:  Allah ü Teâlâ (c.c.), bir Müslüman’a herhangi bir nimet bahşettiği zaman, bir diğer Müslüman bahşedilen o nimetin yok olmasını veya onda olmayıp kendinde olmasını isterse, haset etmiş ve kıskançlık etmiş olur. Yüce Allah (c.c.) Kur’an-ı Kerim’de birçok ayette haset etmenin ve kıskanmanın kötü birer huy olduğunu vurgulamış ve yaşanan birçok musibetin sebebinin de haset ve kıskançlık olduğunu anlatmıştır

* Üfürükçü ve büyücülerin şerrinden neden Allah’a (c.c.) sığınmamız gerekir? Günlük hayatla ilişki kurarak düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • CevapFiilen mevcut olup olmaması bir yana, varlığına inanılıp etkileri altında kalınan üfürükçülük ve büyücülük gibi ruhi etkileşimlerden başka, kötü fikirlerin ve sapık ideolojilerin tesiriyle insanların, içindeki inanç düğümlerinin çözülüp küfür ve ümitsizlik karanlıklarına düşmelerine de işaret etmektedir. Bu yüzden Allah’a sığınmak gerekmektedir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.