6. Sınıf Kuranı Kerim Dikey Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 110

6. Sınıf Kuranı Kerim ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 6. Sınıf Kuranı Kerim ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

 

6. Sınıf Dikey Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 110 Cevabı

6. Sınıf Dikey Yayıncılık Kur’an-ı Kerim Ders Kitabı Sayfa 110 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

Soru:

Allah’a (c.c.) hamdetmek” ve “Allah’tan (c.c.) mağfiret dilemek” ne demektir?

 • Cevap

  1-] Hamd etmek kelimesinin sözcükteki anlamı ; övmek ve methetmektir.Allah’ı hamd etmek ise nimetlerin Allah’u teala tarafından geldiğini itiraf etmektir.Bununla berwber güzel ameller işlemek ve verdiği nimetlere ondan başkasını ortak koşmamaktır.

  Hamdolsun kelimesi ise biraz daha farklıdır.Hamdolsun ” Allah’a şükürler olsun ” manasına gelir.Hamd yalnızca Allah’a mahsustur.Hamd etmek ile ilgili ayet ;

  “ Hamd alemlerin Rabbi Allah içindir. ”  [ Fatiha Suresi,1/1 ]

  2-] Allah ı tesbih etmek nasıl yapılır.?  Ona inanarak hamd ederek.

  3-] Mağfiret kelimesinin anlamı ; Yüce Allah’ın lütuf ve merhamet etmesiyle kullarının günahlarını affetmesi ve bağışlamasıdır.

  Peki niçin Allah’tan mağfiret dileriz ? Bu konu hakkında kısa bir bilgi verelim.Hz. Ademden bu yana insanoğlunun fıtratında günah işlemek vardır.Hani diyoruz ya hatasız kul olmaz diye işte insanlarda günahsız değillerdir.Ancak insanlar niçin günah işliyor,Allah’u teala isteseydi insanlar hiç kimse günah işlemezdi.Çünkü Allah’a teala insanların kendi ammelleriyle hesaba çekilmelerini bu sayede insanların iradesiyle yaptıklarını göstermektedir.

  Günahı temizleyen ve yok eden nedir ? Tabiki de tövbe etmek günahın affolmasını sağlar.Bu yüzden insanlar işledikleri günahlardan dolayı tövbe eder Allah’u tealadan mağfiret dilerler.Bu sayede günahlarının affolması ile iyi bir insan olma yoluna girerler.Mağfiret dileyen bir kimse Allah’ı seven ve ondan korkan bir kimsedir.İşte bu yüzden insanlar Allah’u tealdan mağfiret dilerler.

* Nasr suresinden günlük hayata ilişkin ne gibi sonuç ve mesajlar çıkarılabilir?

 • Cevap:  Bizler Allah’ın elçileri değiliz ve ne zaman öleceğimizi bilemiyoruz. Dolayısıyla peygamber ölüm zamanının yaklaştığı bildirilerek tesbih ve tevbe etmesi hususunda uyarılırken, bizler her an ölecekmişiz gibi hareket etmek ve dolayısıyla daima tesbih ve tevbe üzere olmak durumunda olmalıyız şeklinde bir anlam bu sureden çıkmaktadır. 

* Günlük hayatta Allah’a (c.c.) niçin ve hangi durumlarda hamdedersiniz?

 • Cevap:  Allah, tek yaratıcıdır. Müslüman toplumlarda günlük konuşma dilinde hamd ve şükür sözlerine sıklıkla rastlanılmaktadır. Allah şükretmek ve hamdetmek kulların görevidir. Bunun birçok yolu vardır. İbadet etmek ve dua etmek de bunlardan biridir. Allah bizi yarattığı için, rızıklandırdığı için, Müslüman olarak yaşattığı için, isteklerimizi yerimize getirdiği içi hamd ve şükür ederiz.

* Allah’tan (c.c.) niçin mağfiret dilemeliyiz? Düşüncelerinizi sınıfta açıklayınız.

 • Cevapİnsan olarak bizler günah işlemeye müsaitiz. İşlediğimiz veya işleyeceğimiz bütün günahların bağışlanması için Allah’tan mağfiret dilemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.