7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 142

7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

Karışımların iki veya daha fazla maddenin özelliklerini kaybetmeden bir araya gelmesiyle oluştuğunu öğrenmiştiniz. Karışımlar çeşitli yöntemler kullanılarak kendisini oluşturan maddelere ayrılabilir. Buharlaştırma, damıtma, yoğunluk farkı, mıknatısla ayırma ve yüzdürme karışımların ayrılması için kullanılan yöntemlerdendir.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 142 Cevabı Meb Yayınları

◊ Su
◊ Zeytinyağı
◊ Beher
◊ Ayırma hunisi
Verilen malzemeleri kullanarak aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda laboratuvar ortamında yoğunluk farkı yöntemiyle karışımları ayıralım.

Hazırlayalım
◊ Zeytinyağı-su karışımını ayırma hunisine koyup altına beheri yerleştirelim.
◊ Su, ayırma hunisinin alt kısmında; zeytinyağı, üst kısmında ayrı- şana kadar bekleyelim.
◊ Ayırma hunisinin vanasını açalım.
◊ Su, karışımdan tamamen ayrılıp behere dolunca vanayı kapatalım.

Yorumlayalım
◊ Yoğunluk farkı yöntemiyle zeytinyağı-su karışımından başka hangi karışımlar birbirinden ayrılabilir?

  • Cevap: Farklı iki katı maddeden oluşan bir karışımı ayırmak için, bu karışımın üzerine bileşenlerle etkileşmeyen ve yoğunluğu bileşenlerin yoğunluk değerleri arasında olan bir sıvı eklenir. Zeytinyağı-su karışımının yanında, mazot-su, buğday ve saman,  zeytin posası ile zeytinyağının ayrılmasında yoğunluk farkı yöntemi kullanılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.