7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 160

7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

Işığın Soğurulması – Anahtar Kelimeler ve Kavramlar – Işığın soğurulması – Cisimlerin siyah, beyaz ve renkli görünmesi – Güneş enerjisi

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 160 Cevabı Meb Yayınları

1. Genellikle kışın koyu, yazın açık renkli kıyafetler tercih edilmesinin sebebi ne olabilir? Düşüncelerinizi sınıfta paylaşınız.

  • Cevap: Kış mevsiminde koyu renkli kıyafetler giymemizin nedeni koyu renklerin ışığı emmesidir. Yaz mevsiminde ise bunun tam tersi açık renk kıyafetler giymemizin nedeni açık renklerin ışığı yansıtmasıdır. Renkler ne kadar açık olursa o kadar ışığı yansıtır. Bu nedenle beyaz renk ışığı en fazla yansıtan renktir. Işığı en çok emen renk ise siyahtır. Soğuk kış aylarında güneş ışınlarının sıcaklığını hissedebilmek için koyu renk kıyafetler tercih edilir. Koyu renk kıyafetler güneşten gelen ışıkları emerek vücudun daha sıcak olmasını sağlar. Sıcak yaz aylarında ise güneşin sıcaklığı çok fazladır ve bundan korunmak için açık renkli kıyafetler giyilir. Güneşten gelen ışınlar açık renkli kıyafetlerden daha az geçerler ve vücudu serin tutarlar.

2. Kışın güneş ışığından daha fazla yararlanmak için evlerde hangi önlemler alınabilir?

  • Cevap: Güneş enerjisinden çoğunlukla ısıtma amacı ile yararlanılır. Ülkemizde de çok yaygın kullanılan güneş panelleri güneş ışınlarıyla ısıyı toplar. En çok sıcak su elde etmek için kullanılır. Bu düzeneklerde olduğu gibi güneş enerjisi ısı enerjisine dönüşür.

    Güneş enerjisinden elektrik elde etmek için kullanılan güneş pilleri birçok Ol cihazın çalıştırılmasında ucuz enerji sağlar. Hesap makinesi, saat, fotoğraf makinesi ve uzay araçlarında güneş pilleri kullanılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.