7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 166

7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

Koyu renkli cisimler üzerlerine düşen ışığın büyük bir kısmını soğururken; açık renkli cisimler ışığın büyük bir kısmını yansıtır.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 166 Cevabı Meb Yayınları

◊ Sprey şişesi
◊ Su
Verilen malzemeleri kullanarak aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda beyaz ışığın farklı renklerden oluştuğunu görmeye çalışalım.
UYARI: Bu etkinliği bulutsuz bir günde okul bahçesinde ve öğretmeniniz gözetiminde yapınız.
Hazırlayalım
◊ Plastik sprey şişesine bir miktar su dolduralım.
◊ Öğretmen eşliğinde okul bahçesine çıkalım.
◊ Suyu, sprey şişesi ile hızlı bir şekilde birkaç kez güneş ışığına doğru püskürtelim.

Yorumlayalım

◊ Su zerreciklerini güneş ışığına doğru püskürttüğünüzde su zerreciklerinde renk değişimi gözlemlediniz mi? Gözlemlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Su zerreciklerini güneş ışığına doğru püskürttüğünüzde su zerreciklerinde renk değişimi oldu. Su zerrecikleri kırmızı, sarı, mavi gibi değişik renkler aldı. Küçük boyutlu bir gök kuşağı oluştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.