7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 169

7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

Beyaz ışığın kendini oluşturan renklere ayrılmasını sağlayan farklı durumlarla sıkça karşılaşırız. Beyaz ışığın renklerine ayrılmasını sabun balonlarının ve CD’lerin yüzeylerinde de gözlemleyebiliriz.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 169 Cevabı Meb Yayınları

Güneş enerjisiyle çalışan bisikletin tekerleklerinin her iki tarafında da güneş panelleri bulunmaktadır. Bu panellerden elde edilen enerji, bisikletin üzerinde bulunan pilde depolanarak bisikletin hiç durmadan 70 kilometre gidebilmesini sağlamaktadır.

Aşağıdaki sorulara verdiğiniz cevapları arkadaşlarınızla tartışınız.

Güneş enerjisinin diğer enerji türlerine göre avantajları nelerdir?

  • Cevap: Güneş Enerjisinin diğer enerji türlerine göre bazı  avantajlar vardır. Güneş enerjisi sonsuzdur. Bu enerjinin dünyaya gelen küçük bir bölümü dahi insanlığın mevcut enerji tüketiminden kat kat fazladır. Güneş enerjisinin kullanımı, diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına göre hem daha kolay hem de daha az maliyetlidir. Çevreye zarar vermez. Güneş panelleri kullanılarak güneş enerjisinden ısı ve elektrik enerjisi elde edilir. Bu bakımdan diğer enerji türlerine göre daha avantajlıdır.

Sürdürülebilir enerji kaynakları ile beraber güneş enerjisinin kullanımı yaygınlaştırılmazsa gelecekte oluşabilecek sorunlar nelerdir?

  • Cevap: Enerji kaynakları yenilenebilir enerji kaynakları ve yenilenemez enerji kaynakları olarak ikiye ayrılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları sürdürülebilir olan enerji kaynakları olarak çevreye zarar vermez. Onlardan biri de güneş enerjisidir. Sürdürülebilir enerji kaynakları ile beraber güneş enerjisinin de yaygınlaştırılamaması söz konusu olursa çevre kirlilikleri oluşur ve küresel sorunlar artarak devam eder.

Günümüzde güneş enerjisinin kullanım alanlarını düşündüğünüzde gelecekte güneş enerjisi nerelerde kullanılabilir?

  • Cevap: Enerji kaynakları yenilenebilir enerji kaynakları ve yenilenemez enerji kaynakları olarak ikiye ayrılır. Güneş enerjisi de yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer almaktadır. Güneş enerjisi, çevreye zararı olmayan ve sürdürülebilir bir enerji kaynağıdır. Günümüzde güneş enerjisinin kullanım alanları düşünüldüğünde gelecekte güneş enerjisini uzay seyahati ve araştırmalarında, tarımda, sanayide, sosyal ve eğitim faaliyetlerinde, kara yollarında sıklıkla kullanılacağı ön görülmektedir.

 

7 yorum yazılmış “7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 169”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.