7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 177

7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

Düz aynalar, gündelik hayatta birçok yerde karşımıza çıkar. Cisimlerin aynı büyüklükte görüntülerini elde etmek için evlerde, mağazalarda, iş yerlerinde ve çeşitli teknolojik araçlarda kullanılır.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 177 Cevabı Meb Yayınları

◊ Kâğıt bandı
◊ Mukavva (20 cm x 30 cm)
◊ 2 adet düz ayna (5 cm x 5 cm)
◊ Yapıştırıcı
◊ Kalem
◊ Makas
◊ Cetvel
◊ Gönye
◊ Maket bıçağı
Verilen malzemeleri kullanarak aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda aynaları ve yansıma özelliklerini kullanarak basit bir periskop yapalım.
Hazırlayalım
◊ Mukavvanın üzerine araları 5 cm olacak şekilde cetvel yardımıyla boyuna üç çizgi çizelim. (Bu şekilde mukavva dört parçaya ayrılmış olacaktır)
◊ Bu çizgiler üzerinden maket bıçağı ile hafifçe geçerek katlama izleri oluşturalım.
◊ Tercihen ikinci aralığın alt ve üst noktalarına aynaları çizgiyle 45 derecelik açı oluşturacak, yansıtıcı yüzeyler de birbirine bakacak şekilde görseldeki gibi yapıştıralım.
◊ Birinci ve üçüncü kısımda gösterilen pencereleri 5×5 cm’lik kare olacak şekilde cetvelle çizip makas yardımıyla keselim.
◊ Aynalar içte kalacak şekilde mukavvayı katlama çizgilerinden katlayarak bir kutu elde edelim.
◊ Kutuyu kâğıt bandıyla yapıştırarak sabitleyelim.

Yorumlayalım

◊ Yaptığınız periskopla göz seviyenizin üstünde kalan bir alanı ya da önünüzde bulunan bir engelin üstünü gözlemleyiniz.

◊ Periskobun nasıl çalıştığını ve kullanım amaçlarını açıklayınız.

  • Cevap: Periskop deniz ve kara savaşlarında harekatı kolaylaştırmak maksadıyla kullanılan emniyetli mesafelerden hedefi görünmeden incelemeye yarayan optik bir alet. Teknisyenler nükleer araştırmaları da tehlikeli bölgeye yaklaşmadan periskopla gözler. Periskopun en çok kullanıldığı saha denizaltılardır.

Periskopta iki yansıtıcı ayna veya prizma bulunur. Birinci ayna hedeften gelen ışıkları doksan derece kırarak aşağı doğru yansıtır. İkincisiyse bu gelen ışıkları tekrar doksan derece kırarak yatay yönde göze iletir. Periskopun bu özelliği teleskop yapı ile güçlendirilir. Periskop mercekler yardımı ile hedefi yaklaştırma büyütme özelliği kazanır. Periskop prensip olarak ters ve doğru yerleştirilmiş iki dürbünün bir tüp içine yerleştirilmesinden ibarettir.

◊ Kullanım amaçlarına göre farklı periskoplar tasarlayınız. Bu tasarımlarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap

 

Bir Yorum yazılmış “7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 177”

  1. Ub h merhaba ve ayaklarını 2021 6sinif 549 930 83 96 merhaba ve ayaklarını 2021 6sinif 549 930 83 96 merhaba ve ayaklarını 2021 6sinif 549 930 83 96 merhaba ve ayaklarını

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.