7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 178

7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

Işığın Kırılması ve Mercekler. Anahtar Kelimeler ve Kavramlar: – Işığın kırılması – Mercekler (İnce kenarlı mercekler, Kalın kenarlı mercekler) – Odak noktası

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 178 Cevabı Meb Yayınları

1. Su dolu bardaktaki kalemin kırılmış gibi görünme sebebi ne olabilir? Tartışınız.

  • Cevap: Işık yoğunlukları değişen ortamlardan geçerek yön ve doğrultu olarak bir değişikliğe uğrar. Işığın az yoğun ortamdan çok yoğun ortama ya da çok yoğun ortamdan az yoğun ortama geçerken yön ve doğrultu değiştirmesine ışığın kırılması denir. Su dolu bir bardak ile hava iki farklı ortam olarak bilinir. Su dolu bardağa kalem konulduğunda ışık iki farklı ortamda yön ve doğrultu değiştirdiği için kalem kırık gibi gözükür.

2. Cam kırıklarının neden olduğu orman yangınlarının önüne geçebilmek için alınması gereken tedbirleri söyleyiniz.

  • Cevap: Günümüzde en büyük sorunlardan biri de çevre sorunları olarak yaşanmaktadır. Çevre sorunlarının başında da çevre kirlilikleri gelmektedir. Çevre kirliliklerinin yaşanması başka diğer sorunların yaşanmasına da zemin hazırlamaktadır. Bunlardan biri de orman yangınlarının yaşanmasıdır. Ormanlarda meydana gelen kirliliklerde cam kırıklarının etrafta bırakılması özellikle sıcak havalarda güneş ışınlarının yansıyarak çalılardan yangın çıkarmasına ve orman yangınlarının oluşmasına neden olmaktadır. Bunun önüne geçmek için orman gözetleme kuleleri, denetleme ekipleri, temizlik ekipleri kurulmalı, ormanların beşeri faaliyetlere açılmaması, açılsa da piknik faaliyetlerinin yapılmaması gerekir. Böylece orman yangınlarının önüne geçilir.

 

Bir Yorum yazılmış “7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 178”

  1. Süper lan ödevini geç versemde hoca artı atarlan aferin size 😏😏😆😅😂😂😂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.