7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 34

7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

1. Gökyüzünde gördüğünüz parlak cisimler hakkında neler biliyorsunuz? Açıklayınız.

Gökyüzü tarih boyunca insanların ilgi odağı halinde olmuştur. Bu doğrultuda çalışmalar yapan insanlar astronomi bilim dalını ortaya çıkarmışlardır. Astronomi biliminin morfoloji alt bilim dalı uzayın gözlemlenmesini üstlenmektedir. Gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz parlak cisimlere yıldız adı verilmektedir.

Yıldız, büyük ölçüde hidrojen ve helyum elementlerinden oluşan, yoğun, uzayda belirli ölçüde ışık saçan plazma küresine verilen isimdir. Bu doğrultuda yıldızların belirli bir yaşam süreleri bulunmaktadır. Bu süreç boyunca renk de değiştirmektedirler. Çekirdeklerinde gerçekleşen füzyon tepkimeleri doğrultusunda ısı ve ışık yaymaktadırlar.

2. Sizce filmlerde gördüğünüz yıldızlararası uzay yolculukları gerçekleşebilir mi? Düşüncelerinizi açıklayınız.

İnsanlar tarih boyunca gökyüzüne ilgi duymuşlardır. Bu doğrultuda çalışmalar gerçekleştiren insanlar zaman içerisinde gelişme kaydetmişlerdir. Bu bağlamda bilim dalları ortaya çıkmıştır. Astronomi bilim dalı da bu bilim dallarından bir tanesidir.

Geçmişte Uzayın keşfi bile hayal konumundayken uzay gözlemini sağlayan teleskop icadı üzerine uzay büyük ölçüde keşfedilebilir hale gelmiştir. Teknolojideki gelişmeler ve roket itiş gücünün geliştirilmesi, uzay mekiği, uzay sondası gibi araçların üretimi sayesinde günümüzde uzayın keşfi de günümüzde mümkün haldedir.Bu doğrultuda filmlerde gördüğümüz yıldızlararası uzay yolculuklarının da gelecekte mümkün hale gelmeyeceğini kimse iddia edemeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.