7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 84

7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 7. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

Dağa tırmanan bir sporcunun yükseklere tırmandıkça ağırlığı nasıl değişecektir

Dağa tırmanan bir sporcunun yükseklere tırmandıkça ağırlığı nasıl değişecektir, ağırlık yükseklere çıkınca artar mı azalır mı bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Yükseklere çıkıldıkça ağırlık azalır çünkü yerçekimi dünya merkezinde olduğu için merkeze ne kadar yakınsan o kadar çok çekim kuvvetine uğrarsın demektir. Bu durumda yükseklere çıktıkça merkezden uzaklaşacağından ağırlığın azalır fakat kütlen değişmez.

Ağırlık, kütlenin yer çekimi ivmesi ile çarpılması şeklinde bulunur. Yer çekimi azaldıkça ivmesi de azalacağından ağırlıkta değişiklikler olur. Kütle ise madde miktarı olduğu için madde miktarında bir artma ve eksilme olmadan kütlede değişiklik olmaz.

Dağa tırmanan bir sporcunun yükseklere tırmandıkça ağırlığında değişiklikler olabilir. Kütlesi değişmemekle birlikte yer çekiminin azaldığından hafiflik olabilir. Ağırlık, basıncın azalmasıyla farklı hissedilebilir..

2 yorum yazılmış “7. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 84”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.