7. Sınıf Matematik Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 151

7. Sınıf Matematik ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 7. Sınıf Matematik ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

7. Sınıf Matematik Ekoyay Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 151

1. 42 m kumaştan 15 pantolon dikilmektedir. Buna göre aynı ölçülerde 20 pantolon kaç metre kumaştan dikilir?

2. Aynı güç ve nitelikteki 20 usta, bir duvarı 6 günde örerse aynı ustalardan 5 tanesi bu duvarı kaç günde örer?

3. 18 kg vişne ile 7 kg şeker karıştırılarak reçel yapılıyor. Buna göre 100 kg reçel yapabilmek için kaç kg şekere ihtiyaç vardır?

4. x ve y maddelerinden oluşmuş bir karışım, — = -y oranmda karıştırılarak elde ediliyor. 720 gram karışım elde etmek için kaç gram y maddesine gerek vardır?

5. 10 ve 20 yaşlarında iki arkadaş topladıkları 330 tane kestaneyi yaşları ile doğru orantılı olacak şekilde paylaşıyorlar. Her birinin payına düşen kestane sayısını bulunuz.6. Bir esnafın 500 TLye mal ettiği bir x malını;a. y oranında kârla (artışla) kaç TLye sattığını bulunuz.
b. y oranında zararla (indirimle) kaç TLye sattığını bulunuz.

7. Bir mağaza sahibi, maliyeti 200 TL olan bir malı önce y oranında kârla satma kararı almış, sonra kararım değiştirerek bu malı kârlı satış fiyatı üzerinden ~ oramnda zararla satmıştır. Son durumda mağaza sahibinin kâr – zarar durumunu bulunuz.

8. Gerçekte 15 km olan bir uzunluğun ~^q qqq ölçekli bir haritada kaç cm olarak çizilebileceğini bulunuz.

9. Yq~qq ölçekli bir planda 4 cm olarak gösterilen bir uzaklığın gerçekte kaç metre olduğunu bulunuz.

10. A noktası ile B noktası arası gerçekte 2800 indir. Bu mesafe bir krokide 7 cm olarak gösterilmiştir. Bu krokinin ölçeğini bulunuz.

11. Bir haritada 4 cm ile gösterilen uzunluk gerçekte 24 kindir. Aynı haritada 1,6 cm ile gösterilen uzunluk gerçekte kaç kindir? 12

12. 108 kinlik uzunluğun 18 cm olarak gösterildiği bir haritanın ölçeğini bulunuz.

  • Cevap:

7. Sınıf Ekoyay Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 151 Cevabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.