3. Sınıf Fen Bilimleri Tuna Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 161

3. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 3. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

3. Sınıf Anadol Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Canlı Ve Cansız Varlıklar Cevapları

3. Sınıf  Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık 6. Ünite Canlılar Dünyasına Yolculuk Sayfa 160, 161, 162 Canlı Ve Cansız Varlıklar Etkinlik Soruları ve Cevapları

3. Sınıf Anadol Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 160 Cevabı

 Yakın çevrenizde gördüğünüz canlı varlıklar nelerdir? Düşüncelerinizi arkardaşlarınızla paylaşınız.

 • CevapGünlük hayatta çevremizde birçok canlı varlığı görmekteyiz. Bu varlıklara şunları örnek gösterebiliriz;İnsanlar
  Bitkiler
  Karanfil
  Gül
  Karınca
  Sinek
  Kurbağa
  Kelebek
  Arı
  Kedi
  Köpek
  Kırlangıç
 • 3. Sınıf Fen Bilimleri  Anadol Yayıncılık Sayfa 161 Ders Kitabı Cevapları

  Sözlerini okuduğunuz şarkıda hangi varlıkların isimleri geçmektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  Cevap: Şarkıda kırmızı balık, göl, Balıkçı Hasan, olta, sepet.

  Şarkıda isimleri geçen varlıklardan bazıları canlı, bazıları da cansızdır. Varlıklar, canlı varlıklar ve cansız varlıklar olmak üzere iki grupta incelenir.

  Canlı Varlıklar

  Şarkıdaki kırmızı balık ve Balıkçı Hasan, canlı varlıklara örnektir. Çünkü kırmızı balık ve Balıkçı Hasan bütün canlı varlıkların sahip olduğu, kendiliğinden hareket etme özelliğine sahiptir. Şarkıda geçen “Kırmızı balık gölde kıvrıla kıvrıla yüzüyor.” “Balıkçı Hasan geliyor.” sözleri bu varlıkların canlı olduklarının göstergesidir.

  Sizce şarkıda geçen başka hangi sözler kırmızı balık ve Balıkçı Hasan’ın canlı olduğunun kanıtıdır. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  Cevap: Şarkıda geçen “Balıkçı hasan seni tutacak, seni sepetine atacak” gibi sözler Balıkçı Hasan’ın canlı bir varlık olduğuna işarettir.

  Canlı varlıkların bir diğer özelliği ise yaşamlarını sürdürebilmek için beslenmeleridir. Şarkıya göre Balıkçı Hasan beslenmek için kırmızı balığı oltayla yakalamaya çalışıyor. Kırmızı balık ise beslenmek için oltanın ucundaki yeme yaklaşıyor.

  Siz de çevrenizde bulunan canlı varlıklara örnekler veriniz.

  Cevap: İnsan, kedi, köpek, böcek, karınca, kuş gibi varlıklar canlı varlıklara örnektir.

  3. Sınıf Fen Bilimleri  Anadol Yayıncılık Sayfa 162 Ders Kitabı Cevapları

  Cansız Varlıklar

  Şarkıda geçen sepet, olta ve göl, cansız varlıklara örnektir. Çünkü bu varlıklar kendiliğinden hareket edemezler. Olta, ancak Balıkçı Hasan onu kullandığı zaman hareket edebilir. Göl, cansız bir varlık olan suyun oluşturduğu birikintidir. Bu nedenle göl de olta gibi cansızdır. Balıkçı Hasan’ın taşıdığı sepetin de kendiliğinden hareket edebilme özelliği yoktur. Sepeti, Balıkçı Hasan taşıyarak hareket ettirir.

  Göl, sepet ve olta canlı varlıklar olmadıkları için beslenmek zorunda da değillerdir. Siz de çevrenizde bulunan cansız varlıklara örnekler veriniz.

  Cevap: Tahta, demir, kapı, kalem, ayakkabı, çanta gibi maddeler cansız varlıklara örnektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.