4. Sınıf Fen Bilimleri MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 257

4. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 4. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

Evlerdeki elektrik prizi 220 volt elektrik verir. Bu kadar elektriğe maruz kalırsak hayatımız tehlikeye girebilir. Bu yüzden prizlerden uzakdurmalıyız.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 257 Cevabı Meb Yayınları

Elektriğin tehlikelerine karşı başka hangi önlemler alınabilir?

Cevap:

  • Çocukların evdeki prizlerle oynaması çok sık rastlanan bir durumdur. Parmaklarını bu prizlere sokup elektrik akımına yakalanmaları onlar için tehlikeli olacağından evlerde kapaklı prizlerin kullanılması bu riski azaltacaktır.
  • Su, elektrik akımını kolaylıkla iletir ve bu da hepimiz için hayati tehlike arz eder. Bu nedenle, herhangi bir elektrikli cihaza ya da alete ıslak eller asla dokunulmamalıdır.
  • Elektrikli cihazları tamir ederken plastik eldiven ve çizme kullanılmalıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, elektrik akımı toprağa ulaşmak için her zaman en kolay yolu seçer. Akıma kapılmamak için elektriğin vücudumuzda izleyeceği yolu kesmek gerekir. Plastik yalıtkan bir madde olduğu için akımın toprağa iletilmesini engelleyecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.