4. Sınıf Fen Bilimleri SDR İpekyolu Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 23

4. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 4. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

Sayfanın Cevapları:

 

4. Sınıf Ata Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı 1.Bölüm Değerlendirme Cevapları

4. Sınıf  Fen Bilimleri Ders Kitabı Ata Yayıncılık 1. Ünite Yer Kabuğu ve Dünya’mızın Hareketleri Sayfa 23 1.Bölüm Değerlendirme Etkinlik Soruları ve Cevapları

4. Sınıf Ata Yayıncılık Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 23 Cevabı

Aşağıdaki ifadeler doğru ise “D”, yanlış ise “Y” okunu takip edip doğru çıkışa ulaşalım.

  • Cevap:

D

D

Y

B) ÖĞRENCİ YORUMU

Aşağıda verilen madenlerin kullanım alanlarına ait örnekleri yanlarındaki boşluğa yazalım.
Demir : Modern sanayinin ana metali demirdir. Kullanım alanı oldukça geniştir.
Bor : Sanayide sayısız denilebilecek kadar çok çeşitli işlerde kullanılmaktadır. Bor minerallerinden elde edilen boraks ve asit borik özellikle nükleer alanda jet ve roket yakıtı , sabun deterjan lehim, fotoğrafçılık tekstil boyaları , cam, elyaf ve kağıt sanayiinde kullanılmaktadır.
Mermer : Evlerde kullanılır.
Altın : 
Takı yapılırken, telefon ve bilgisayarlar ile elektrik kablolarında…
Linyit :
 Yaygın olarak Türkiye’nin her bölgesinde çıkarılmaktadır. Ege bölgesi linyitleri oldukça kalitelidir. Manisa’da Soma, Kütahya’da Tavşanlı ve Amasya’da Çetlek ve Erzurum en önemli çıkarım yerleridir.
Bakır : Bakır madeni yatakları genellikle çinko ve kurşun yataklarıyla birlikte bulunur. Elektrik ve elektronik sanayisinde kullanılır. Bakır mutfak eşya yapımına kullanılır.
Taş kömürü : Demir-çelik ve kimya endüstrisinin enerji kaynağıdır. Isıtılarak kok kömürü şeklinde de kullanılır. Yakıt ve yağlama yağları üretiminde
Gümüş: Gümüş genel olarak; fotoğraf endüstrisi, elektronik parçalar, bozuk para üretimi, süs eşyası ve takılar, alaşımlar ve dişçilik endüstrisinde kullanılır. Ayrıca yapay yağmur yağdırmak için yağmur bombası yapımında (gümüş iyodür), ayna sırlarının yapımında, pil yapımında ve bilgisayar röle kontaklarında kullanılmaktadır.  Geçmiş zamanda elektriği iyi iletmesinden dolayı ve tel haline kolay getirilebildiği için elektrik teli olarak da kullanılmaktaydı. Fakat doğada nadir bulunması ve değerli bir element olmasından dolayı artık bu amaçla kullanılmamaktadır.

Bir Yorum yazılmış “4. Sınıf Fen Bilimleri SDR İpekyolu Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 23”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.